RSS Feeds Plugin by BMI Calculator

Köpeğinize yat komutunu öğretmek

lyin_dog.jpg

Özellikle ev içerisinde bakılan köpekler ile tabiatı gereği saldırgan olmaya yatkın köpekler için yat komutu önemlidir. Bu komut, özellikle köpeklerden çekinen insanların yanında rahat hareket etmenizi, bakkala ya da alışveriş yaptığınız bir dükkana girdiğinizde, içiniz rahat bir şekilde vatinizi geçirmenize yardımcı olacaktır.

Köpeklerde sıcak çarpması

sicak-1.jpg

Sıcak çarpması, vücudun normal sıcaklık değerini koruyamadığı durumlarda meydana gelir. Hayvanların insanlar gibi etkili bir vücut soğutma sistemleri yoktur. İnsanlar terler ama köpekler terlemez ve kısa sürede vücut sıcaklıkları artabilir. Küçük çaplı sıcak çarpması geçirmiş bir köpek 40-41 derecelik bir vücut sıcaklığına erişir. Bu durumda olan bir köpek, acil müdahale ve veteriner kontrolü ile 1 saat içerisinde normal vücut sıcaklığına (37,5-39) geri dönebilir.

Hayvanları koruma kanunu

resmigazete.jpg

24.haziran 2004 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Hayvan Hakları Koruma Kanununu yazının devamında bulabilirsiniz. Madde 1- de yer alan kanun amacı şöyle belirtilmiş: “Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.”  Maduriyet önlemede ne kadar başarılı olduğumuz tartışıladursun, bizim isteğimiz okullarda verilecek eğitimlerle hayvan sevgisinin çocuklarımıza aşılanması,..   

Yük Çeken Köpekler

kizak-2.jpg

Günümüzde köpeklerin her yörede yük çektiğine rastlanmıyor. Ancak, pek öyle gerilere gitmeye gerek yok. Geçen yüzyılda uygar bir kıta olan Avrupa’da köpekler çok yaygın olarak bir yük taşıma aracı gibi kullanılmaktaydı. Mastiffler, yüzyıllarca iki tekerlekli arabaları çekmede kullanıldı. Bern Dağ Köpekleri, İsviçre’de özellikle raylar üzerinde kayan yük vagonlarını çekiyordu. Kayıtlara göre o yıllarda yalnızca Belçika’da yük çeken köpeklerin sayısı 175.000’i buluyordu ki bunlar çoğunlukla gezginci satıcıların yüklerini taşıyordu.

Yavru köpek besleme alışkanlığı

yavru_kopek_1.jpg

Konserve ve yarı yaş gıdalardan sonra tavsiye edilmeyen bir durum, yavru köpeğinizi yemek yediğiniz masadan beslemektir. Bu tür bir beslenme tavsiye edilmemektedir. Bir kere başladınız mı bir daha vazgeçirmeniz çok zordur.  Yemek masasında köpeğinizi beslemek kalori açısından fazlalık oluşturur ve dengesiz beslenmeye neden olur. Ayrıca bu yemek alışkanlığı, köpeğinizin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almasına engel olur.

Kedilerde Stres

stressed_cat.jpg

Kedilerimizde strese girerler, bunun tedavisi biraz çaba, zaman ve dikkatle mümkündür. Asıl zor nokta stresin kaynağını bilmek ve bunun için önlem almaktır. Kedinizi nelerin strese soktuğunu bilirseniz stres kaynağını bulmak adına büyük bir adım atmış olursunuz. Kedinizde farkettiğiniz stres kaynağına göre üç ana başlıkta toplanır:    

Meslek sahibi köpekler

rehber_kopek_1

Köpek, davranış mizacı ve fizik yapısı itibariyle avlanacak biçimde yaratılmış olup bu dürtüsü çok güçlüdür. Köpekler çok yürekli hayvanlardır, bu alanda hiç yılgınlıkları yoktur; bu yolda eskiden beri insanlar köpeğin bu hüneri üzerinde durmuşlar onu besinle teşvik etmişlerdir. Köpekler avda efendilerine hep eşlik etmişler, asırlardır bu işlevlerini bugüne kadar sürdürmüşlerdir.