RSS Feeds Plugin by BMI Calculator

Köpeklerde Yaş ve Önemi

yavru_kopek_1.jpg

Evlerimize bir ömür boyu arkadaş olarak alacağımız köpeğin küçük yaşlarda olması çoğunlukla tercih edilir. Bir çocuk yetiştirir gibi, köpeklerinin de en küçük anlarından itibaren büyümelerini görmek isteriz.  Yavru köpek, ilk olarak içine girdiği aileyi, o ailenin bireylerini tanır ve onlara tüm kalbiyle bağlanır. eğer köpek, ilk yıllarını başka bir ailenin yanında geçirmişse, kuşkusuz eski sahibinden, sevdiği kişilerden, bu yıllara ait yaşamından anılar ve izler taşır. Bu ise, onun yeni bir yaşam biçimine uyumunda olumsuz etkiler yaratır. Devamını Oku →

Barınaklar

barinak.jpg

Barınaklar bir çok terkedilmiş sokak ve ev köpekleri ile doludur. Toplumumuzuzn, sokak köpekleri konusunda duyarlılığının yüksek olmaması nedeniyle her geçen gün barınaklara gelen kedi ve köpek sayısı artmaktadır

Son dönemde ilgiyle izlediğimiz "Can Dostum" isimli program sayesinde, toplumsal bir refleks oluşmuş; barınaklara olan ilgi artmıştır. 

Devamını Oku →

Kedinize nasıl masaj yapmalısınız?

masaj

Kedilerin de tıpkı insanlar gibi masaja ihtiyaçları vardır. Eğer toplu halde yaşayan kedileri ya da yeni doğum yapmış bir anne ve yavrularım gözlemlediyseniz, kedilerin içgüdüsel olarak birbirlerini yalayarak temizlediklerini ve aynı zamanda da masaj yaptıklarım görmüşsünüzdür. Kedilerin de yapıları çok esnek olmasına rağmen, kulak arkaları gibi uzanamadıkları yerler vardır ve diğer bir kedinin yardımıyla bu bölgelerini de temiz tutmaya ve rahatlamaya çalışırlar.
Devamını Oku →

Köpeğin Beslenmesi

ac_kopek

Kitaplarda, köpek bir etobur olarak tanıtılır. Bu bir açıdan doğrudur da. Gerçekten, doğadaki yaban köpekleri ve köpekle akraba olan kurt, çakal, tilki gibi hayvanlar birer otoburdur. Ancak, evdeki köpeğimiz, bir “Her şey yiyici”dir. Yapısındaki yatkınlık ve insanla binlerce yıldır süregelen yakın ilişki, ona bu özelliği kazandırmıştır. Yoksa, insana yakınlaşmadan önce köpek, tümüyle yırtıcı bir etoburdu.
Devamını Oku →

Edebiyatta kediler : Nankör mü? Melankolik mi?

kediler_edebiyat.jpg

Bir şeye nereden ve nasıl bakarsanız, gördüğünüz manzara da durduğunuz yerdeki bakışınıza benzer. Bazı şeylerin manzaralarının ortası yoktur, ya aksınızdır ya kara, ya seversiniz ya da nefret edersiniz. Tıpkı insanların kedilere yaklaşımları gibi: Kedilere nankör diyenlerden misiniz, vakur diyenlerden mi; kediseverlerden misiniz, uğursuz olduklarına inananlardan mı? Ama herhalde bir konuda kimsenin şüphesi yoktur; kediler yalnızlığa iyi gelen hayvanlardır. Bu yanlarından mı değil mi bilinmez ama yazarların da kedi tutkusu pek bilinir. İşte kedisever yazarların kitaplarındaki kediler; Devamını Oku →

Köpek beslemeye uygun musunuz?

kopek_beslemek_1

Her anı, her dakikası dolu, yaşamında en küçük bir boşluk bile olmayan biriyseniz köpek almayınız. Köpek ilgi ve bakım gerektiren bir varlıktır. Sizden sevgisine sevgi, ilgisine ilgi bekler. Sizinle dolaşmak, oynamak, egzersiz yapmak ister. Yıkanmak, taranmak, bakılmak, temizlenmek ister. Bilinçli ve bilgili tutum, eğitim ve terbiye ister. Aksi halde yozlaşır, tüm iyi niteliklerini yitirir.
Devamını Oku →

Meslek sahibi köpekler

rehber_kopek_1

Köpek, davranış mizacı ve fizik yapısı itibariyle avlanacak biçimde yaratılmış olup bu dürtüsü çok güçlüdür. Köpekler çok yürekli hayvanlardır, bu alanda hiç yılgınlıkları yoktur; bu yolda eskiden beri insanlar köpeğin bu hüneri üzerinde durmuşlar onu besinle teşvik etmişlerdir. Köpekler avda efendilerine hep eşlik etmişler, asırlardır bu işlevlerini bugüne kadar sürdürmüşlerdir.
Devamını Oku →