Perşembe, Eylül 20, 2018

Köpek Yazıları

asker-2.jpg

Askeri görevlerde köpek

Tarihin ilk çağlarından beri köpek, sahibini koruma, yabancıları yaklaştırmama ve düşmana saldırma eğilimi nedeniyle savaşlarda bir güç öğesi olarak kullanılmıştır. Öyle ki, kimi zaman kuvvet dengesinin aleyhte görüldüğü anlarda bile köpeklerin gücü, sonucu lehte değiştirebilecek etkinlikte olmuştur.

anatomi_1.jpg

Köpeğin Anatomisi

Köpeğin vücut organları ve sistemi, pek çok hayvan gibi, mucize denebilecek ilişkileriyle, kendine has görevini yaparken, köpeğin "ödevlerini yerine getiren" yaşam düzenini idame ettirir. Çok geniş bir alan olan anatomide biz sadece hayvanın hareketlerini, görüşlerini, işitme, koklama, solunum, yeme ve sindirim işlevlerini ele alacak onun yapısıyla fonksiyonlarını anlamaya çalışacağız. Yabani yaşamından bu yana geçirdiği evrimlere […]

Kedi Yazıları

shocked_cat.jpg

Anafilaksi (Ölümle Sonuçlanabilen Alerjik Şok)

Anafilaksi, yenilen bir şey  veya bir böcek sokması sonucu aniden oluşan ve hayati tehlike arz eden allerjik reaksiyondur.İlaç verilmezse  solunum problemi, kardiyak bozukluk ve ölümle sonuçlanan şok durumudur. Bu yazımızda Anafilaksi belirtileri, tedavisi ve önleme yöntemlerini inceleyeceğiz..

angry_cat.jpg

Kediler neden nankör olarak bilinir?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin halk arasında ”nankör hayvan” şeklinde nitelendirilmesinin yanlış bir değerlendirme olduğunu belirterek, ”Kediler nankör hayvan değildir” dedi.