Afrika Sulcata Kaplumbağası – Geochelone sulcata

Afrika Sulcata kaplumbağası (Geochelone sulcata) ya da Afrika Mahmuzlu kaplumbağası Galapagos Adaları’ndaki büyük kaplumbağalardan sonraki en büyük tosbağalardır. Bu kaplumbağalar kısa sürelerde büyük boylara ulaşabilirler. Yetişkin bir Afrika Sulcata kaplumbağası 50 kiloya kadar çıkabilir.

Doğal Çevre

Afrika Sulcataları çölde yaşarlar. Nemli, ıslak ve soğuk ortamlarda yaşayamazlar. Yüksek sıcaklıkların kaydedildiği dönemlerde aylarca toprak altında yaşayabilirler. Toprağın nemi ve serinliği, bu uzun süreç ieçrisinde kaplumbağanın su kaybını önler. Kış uykusu dönemini ise düşük kan basıncı ve yavaş solunum ile geçirirler.

Fiziksel Özellikler

Afrika Sulcatalarının kabuğu, her bir halkanın içi sarı olacak şekildedir. Her halkanın dışı kahverengidir. Kabuğun yere bakan kısmı ise açık sarı renktedir. Bu tosbağaların derisi çok kalındır. Bacakları kalın ve çıkıntılıdır. Arka ayaklarda bulunan mahmuzların bilinen herhangi bir ek özelliği yoktur.

african_sulcata02.jpg

Evde Bakım

Evde bakım sözkonusu olduğunda, birden fazla erkek Afrika Sulcata tosbağasına bakmaktan kaçınılmalıdır. Erkek Sulcata erişkin olduğunda kabuk boyunu 35 cm civarına erişir. Bu dönemde erişkin erkeklerden biri diğerini ters çevirmeye çalışır. Bu hareket, agresifliğin göstergesidir. Agresiflik sadece erkek tosbağalara has bir özellik değildir.  Hem erkek hem de dişi Sulcata tosbağalarda agresiflik gözlenebilir.

Sulcatalar çok aktif hayvanlardır. kazmayı, tırmanmayı ve gezinmeyi severler. Genellikle bu gezintiler yiyecek birşeyler bulma amaçlıdır. Sulcatalar çok güçlü hayvanlardır. Çitleri, hatta duvarları yıkabilecek güçleri vardır. Özellikle parlak şeyler dikkatlerini çeker. parlak görünümlü her şeye ulaşmaya çalışırlar.

Afrika Sulcataları yavruyken içinde su bulunmayan akvaryum tarzı yerlerde büyütülebilir. Yetişkin bir Sulcata için en uygun ortam, doğal ortamıdır. Eğer bahçeli bir evde besliyorsanız, köpek kulübesi tarzı bir kulübeyi kullanabilirsiniz. Soğuktan ve yağmurdan korunması için kulübesini yerden yüksek yapıp, kulübenin girişini meyilli tutabilirsiniz. Çevre ısısına bağlı olarak, ısıtıcı bir lamba kullanmanız gerekebilir. Sonuçta hayvan, doğası gereği sıcak ortamlarda yaşamaya alışkındır.

african_sulcata01.jpg

Bahçede bakılan Sulcatalar için güneş alabileceği yer kadar vücudunu soğutabileceği gölgelik yerler de olmalıdır. Evde bakılan Sulcatalar için 14 saat boyunca, gün ışığı sağlayan lambalar kullanılmalıdır. Sulcatalar, sağlıklı bir büyüme için UV ışınlarına ihtiyaç duyar. UV ışınları, Sulcata’nın D3 vitamini ihtiyacını karşılar.

Evde bakım için ihtiyaç duyulan bir diğer malzeme de güneş ışığı alan ve gölge yerlere de sahip bir alanda, kum ve toprak karışımı olacaktır. Böylelikle hayvan kendini daha rahat ve doğal ortamında hissedecektir.

Taşıma

Afrika Sulcataları yavruyken özenle taşınmalıdır. Büyüyüp bir erişkin olduklarında hareket ettirilmeleri zorlaşır. Bir Sulcatayı istediğiniz bir yere hareket ettirmek istediğinizde açık renkli bir çiçek ya da bir meyve parçasını yem olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle kaplumbağanızı istediğiniz yere çekebilirsiniz.

african_sulcata03.jpg

Ortam Sıcaklığı

Yıl boyunca sıcaklık değişimi 23-37 derece arasında olmalıdır. Gece, ortam sıcaklığı 23 derecenin altına düşmemelidir. Daha serin havalarda, dışraıda bakılan Sulcatalar için ısıtıcı kullanılmalıdır. Sulcata ev içinde bakılıyorsa gündüz sıcaklığı ortalama 32 derece civarında olmalıdır.

Nem Oranı

Afrika Sulcataları çölde yaşamalarına rağmen zamanlarının çoğunu nemli mağara ya da çukurlarda geçirirler. Araştırmalara göre kuru bir ortamda büyüyen Sulcataların kabuklarında gelişim bozuklukları gözlenmektedir. %45-%99 nem oranına sahip bölgelerde yetişen kaplumbağalarda ise kuru ortamda büyüyenlere nazaran bu sorun daha az görülmektedir.

Ev İçindeki Davranışlar

Sulcatalar tırmanmayı seven hayvanlardır. bu tosbağaların çok dik yerlere tırmanmaları engellenmelidir. Eğer sırtüstü düşerlerse kendi kendilerini düze çıkaramazlar. Toksik içerikli bitkiler ve otlar Sulcata’ya yiyecek olarak verilmemeli, bu tür yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.

Bu tür kaplumbağalar çok güçlü hayvanlardır. Yaşayacağı alanın iyi belirlenmesi gerekir. Kulanılacak çitler sağlam olmalı, altından kazıp kaçmaması için çitin derinden geçirilmesi gerekir. Açık renkli şeyler dikkatini çeker ve yemeğe çalışır. Bu nedenle bir Sulcata’nın dikkatini çekebilecek olan küçük, açık renkli plastik oyuncaklar, cam eşyalar kaplumbağanın erişemeyeceği yerlerde olmalıdır.

Kaynak: Peteducation.com, 9 Aralık 2008

Bir Yorum Yazın