Kedinize nasıl masaj yapmalısınız?

Kedilerin de tıpkı insanlar gibi masaja ihtiyaçları vardır. Eğer toplu halde yaşayan kedileri ya da yeni doğum yapmış bir anne ve yavrularım gözlemlediyseniz, kedilerin içgüdüsel olarak birbirlerini yalayarak temizlediklerini ve aynı zamanda da masaj yaptıklarım görmüşsünüzdür. Kedilerin de yapıları çok esnek olmasına rağmen, kulak arkaları gibi uzanamadıkları yerler vardır ve diğer bir kedinin yardımıyla bu bölgelerini de temiz tutmaya ve rahatlamaya çalışırlar.

kedi masaj

Masaj en çok romatizması olan ve yaşlı kediler için gereklidir. Geriatrik sorunları olan bir kedi, yaşlı ve romatizmalı eklemleri ve kaslarına masaj uygulandığında rahatlayacak, hareketleri daha da çevikleşecektir. Masaj sadece yaşlı ve romatizmalı kediler için değil, aynı zamanda sıhhatli, aktif, belki de hiperaktif kediler için de gereklidir. Bütün o koşuşmalar, hoplayıp zıplamalar ve avcılık numaralarından soma kediniz kas ağrılarından şikayetçi olabilir. Yumuşak bir masaj kedinizi, dile getiremediği sıkıntılardan kurtaracaktır.

Masaj fiziksel yararları yanı sıra kedinizle iyi bir diyalog kurmanıza olanak sağlayacağından, psikolojik yararları da gözönünde bulundurulmalıdır. Şefkatli eliniz onun sırtında, kulak arkalarında ve almnda gezindikçe, sizinle aramzda gelişen duygu alışverişi ona daha fazla güven ve huzur verecektir. Böylece ruhsal sıkıntılarından kurtulacak, daha huzurlu ve sevecen bir kedi olabilecektir.

En son olarak, bu masaj seansından yararlanabilecek diğer bir kişinin de siz olduğunu belirtmekte yarar var. Araştırmalar, kedileriyle oynaşan, onlara masaj yapan kişilerin çok daha dingin ve huzurlu olduğunu saptamış. Kedileri okşamanın, onlara dokunmanın vücuttaki kan basıncını düşürdüğü, elektriği aldığı ve dolayısıyla beraberinde daha stressiz bir hayat sunduğu biliniyor.

Masaj Tekniği

kediye masaj nasıl yapılır

Kedinize masaj yapmak için profesyonel bir masör olmanız gerekmiyor. Gereken tek şey sabır ve şefkat. Kedinize masaj yapabilmeniz için onun dokunulmaya, sevilmeye alışmış olması, yani size güvenebilmesi, yani sizin onun güvenini kazanmış olmamız gerek.

Masaj yapılırken kediniz ayakta durabilir, oturabilir ya da yatabilir. İdeal pozisyon kedinizin boylu boyunca uzanmasıdır.

Bazı kediler dokunulmaktan hiç hoşlanmazlar. Bunun nedeni evinize gelmeden önce geçirdiği acı bir deneyimden ötürü insanlara karşı çekingen ve temkinli davranma ihtiyacı hissetmesi olabilir. Zamanla, kendisini incitmeyeceğini tahmin ettiği insanlarla arasında dokunmaya dayalı çok hoş bir bağ kurabilir. Ancak bunun için de sizin ilgi ve şefkatinize ihtiyacı olacaktır. Bu mesajı ona yumuşak masajlarla verebilirsiniz.

İlk olarak yapacağınız şey onu masaja alıştırmak için vücudunun çeşitli bölgelerine dokunarak onu sevmek. Aynı anda yumuşak ve tatlı bir tonda onunla konuşmayı denerseniz size güveni artacak ve vücudunun en hassas bölgelerine dahi dokunmanıza izin verecektir. Bir kez onun güvenini kazandıktan sonra masaj yapmaya boynundan başlayabilirsiniz. Sırtından, omurga çizgisi hizasında aşağıya doğru yavaş yavaş inebilirsiniz. Kalçalara geldiğinizde biraz daha dikkatli ve yumuşak olmaya çalışın.

kedi masaj aletleri

Kediniz kalçalarına aşırı düşkün olabilir!!! Arka bacaklarının dış kısmı, iç kısmı ve ayaklarım ovuşturduktan sonra, boynuna geçebilirsiniz. Bu sırada kediniz eğer bu işten yeterince hoşlanmışsa, sırt üstü yatacak ön ve arka bacaklarım açarak karnım okşamamza izin verecektir. Artık ikinci adımı atabilirsiniz. Yani biraz daha sert hareketlerle daireler çizerek boynundan başlayıp sırtına ve kalçalarına sıkı bir masaj yapabilirsiniz.

On ve arka bacaklara masaj yaparken kedinin tüm kas, tendon ve eklemlerini göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekiyor. Dikkat edeceğiniz ikinci nokta, erkek kedilerin karnına masaj yaparken elinizi kaptırmamak. Kısırlaştırılmış dahi olsalar, erkek kediler karınları okşandığında ya da masaj yapıldığında, dişi kedilerin sırtına binerken duydukları hislere benzer duygular duyarak uyarılmış olur ve içgüdüsel olarak nasıl dişinin boynuna dişlerini geçirirlerse, sizin elinizi de aynı duygularla ısırırlar.

Diğer Alternatifler

Bütün bunlara ek kediniz her masaja ihtiyacı olduğunda yanında siz olamayabilirsiniz. Bunun çözümü ise oldukça basit. Temin edeceğiniz bazı masaj ve kaşınma ekipmanları ile kediniz kendine masaj yapabilme şansı tanımaktır. Özellikle kapı köşeleri, masa ayaklarına takılabilen kaşınma sürtünme ve taranma aparatları bu konuda oldukça fayda sağlayacaktır.

Arada bir tarama eldiveni veya tarama fırçaları ile yapacağınız okşama ve tarama hareketleri ona hem onu sevdiğiniz göstermenin bir yolu hem de rahatlamasını istediğinizin belirtisi olacaktır. Onun da bu seanstan oldukça keyif alacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Najla Kurdoğlu, Sema Öğünlü, “Kedi bakımı ve Sağlığı”

Bir Yorum

Bir Yorum Yazın