Kedim kayboldu :(

Tüm kedi sahipleri bir gün kedilerinin kaybolması sorunu ile karşılaşma riskini taşırlar. Kedinin eve gelmemesinin sebebi -iyi ya da kötü- “kaçma” değildir. Kediler bölgelerine çok bağlıdırlar. Her ne sebebple olursa olsun bölgelerini korurlar. Bir alfa kedisi tarafından bölgelerinden uzaklaşmaya itildiklerinde de daha güvenli bölgeleri ararlar. Gerçek şudur ki yaşadığı bölgeye dönmeyen bir kedi ya o alandan çıkmış/çıkarılmıştır, ya yaralanmış ya da ölmüştür.

Kedinizi bulmak için, onun kaybolma nedennlerinin neler olabileceğini gözden geçirmelisiniz. Zaman duygusallığı bir kenara bırakıp mantıklı olarak sorunu çözme zamanıdır. Aşağıda size yön verebilecek bazı senaryoları bulabilirsiniz:

İnsanlar ile ilgili

 1. Bir belediye görevlisi tarafından alıkonmuştur
 2. Kedinizin kayıp olduğunu düşünen başka bir hayvan sever tarafından alınmıştır
 3. Kedinizin terkedildiğini ya da başı boş bırakıldığını düşünen bir kişi tarafından “kurtarılmış” olabilir
 4. Fayda sağlayıp satmak için art niyetli bir kişi tarafından alınmış olabilir
 5. Hastalıklı zihniyete sahip kişiler tarafından alıkonmuş gibi (kurban etme gibi)
 6. Kedilerden nefret eden bir komşu tarafından alıkonmuş olabilr.
 7. Kazara kaçırılmış olabilir. Bir aracın içerisine saklanan kedi, aracın hareket etmesi ile bölgeden uzaklaşmış olabilir.

lost_cat3.jpgYaralanma ve ölümler

 1. Araba kazası nedeniyle
 2. Bir köpek ya da başka bir kedi sebebiyle
 3. Vahşi hayvanlar nedenyile.

Bu olası durumları tahlil ederek atmanız gereken adımları planlayabilirsiniz.

Arama aşamasında aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

 1. Yaşadığınız bölgeyi inceleyin. Kediler bölgelerini terketmezler. Araba altlarına, çalıların arasına ve diğer saklanabilecek yerlerde bulunabilirler.
 2. Kayıp ilanları hazırlayın. İlerleyen safhalarda ödül vereceğinizi bildirin ve ilanları kapı kapı dolaşıp dağıtın. En az 3 mahalle içerisinde bu işlemi yapın. Aurıca dükkanlara, telefon kulübelerine, elektrik direklerine yapıştırın.
 3. Belediye ve barınaklara sorun. Hazırladığınız ilanları belediye görevlilerine de teslim edin.
 4. Bölgenizdeki baytarlar ile temasa geçin. Bir hayvan sever kedinizi bulup bölgedeki baytarlara haber vermiş ya da kedinizi buraya bırakmış olabilir.
 5. Bölgenizde bulunan hayvan barınağını ya da belediyenin veteriner müdürlüğünü ziyaret edin. İlanınızı buraya da bırakıp ölü ya da canlı gören olursa haber vermesini rica edin.
 6. Çevrenizdeki çocuklardan yardım alın. Mümkünse bölgedeki okullara ilan dağıtın, okul yönetiminden izin isteyip çocuklarla görüşün ve kedinizin fotoğrafını gösterip gördüklerinde sizi aramalarını rica edin.
 7. Gazete ilanları verin. Bir çok bölgesel yayın yapan kuruluş ücretsiz kayıp ilanları kabul eder. Ayrıca bu yayınlarda “bulunan hayvanlar” başlığı altında bir hizmet sunuyorlar ise bu ilanları da inceleyin.
 8. İnternet’te ilan verin. Evcil hayvanlar hakkında yayın yapan siteler kayıp ilanlarını kabul eder. Bu sitelerden yararlanın.

Franny Syufy
about.com
Ekim 2007

3 Yorum

 1. Nooooolur bir duanızı eksik etmeyin kedim iki gündür kayıp aramadığım yer yok cankişotumu bulamaz oldum bir dua edin lütfen

Bir Yorum Yazın