Hamsterların Beslenmesi

Hamster türleri yabani ortamda değişik bitkiler, tohumlar, meyveler, sebzeler ve bazı böcekleri yiyerek beslenir. Evcil hayvan olarak beslenen hamsterlar için de en sağlıklı beslenme yöntemi değişik tahıl tanelerini, tohumları, kuru meyve ve yemişleri belli bir karışım halinde içeren hazır yemler kullanmak.

Bu karışımlardan, besin değerlerine ve enerji düzeyine göre değişmekle birlikte, yaklaşık olarak günde 1 yemek kaşığı kadar veya daha az miktarda vermek yeterli. Karışımları küçük miktarlar halinde, kutularda ve taze olarak satın almak, saklarken ortaya çıkacak bayatlama ve bozulma gibi problemleri önlemek açısından önemli. Hamsterların dengeli beslendiğinden emin olmak için günlük olarak yediği yemi tamamen bitirip bitirmediğini kontrol etmek gerekir. Özellikle bu karışımın içinden yem seçip bazılarını bırakıp bazılarını yediğini gördüğünüzde hamsterınızın beslenme ile ilgili problemler yaşadığını anlayabilirsiniz.

Hazır hamster yemlerinin yanı sıra düzenli olarak (fazla olmamak kaydıyla) havuç, lahana yaprakları, kereviz, karnabahar ve brokoli gibi taze sebzeler de verilebilir. Ödül olarak küçük miktarlarda meyvelerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca haftada birkaç kez kuru çayır otları ve saman vermek de faydalı olabilir.

Çikolata ve kendiniz için hazırladığınız tuzlu, tatlı yemeklerden hamsterınıza kesinlikle vermeyin. Sarımsak, limon türleri, domates gibi besinlerden de uzak tutun.

Hamsterınızın suluğunda daima temiz ve taze içme suyu bulundurun.

Bir Yorum Yazın