Kedilerde diş sağlığı ve diş bakımı

İlerleyen tıp bilimi ile birlikte artık kedilermiz daha uzun süre yaşayabilmektedir. Yeni aşılar, ilaçklar ve bakım teknikleri ile bir çok hastalığın tedavisi ve kontrol altında tutulması mümkün olmaktadır. Kedilerimizin en çok yaşadıkları sağlık sorunu, ağız ve diş sağlığı kaynaklıdır.

Kedilerde diş hastalıkları

Diş Taşı

cat_teeth02.jpg

Kedilerde diş düşmesi az rastlanan bir durumdur. Kedilerin ağız sağlığı ile ilgili yaşadıkları sorunlar daha çok tartar oluşumu, dişeti kanaması ve diş taşı oluşumu şeklinde görülmektedir. Yemek artıkları ve bakteri oluşumu diş eti hattında diş tasşı oluşmunu tetikler. Rutin ev bakımı diş taşını temizlemeye yardımcı olur, diş taşı oluşumunu engeller.

Tartar oluşumu

Diş taşı temizlenmezse, diş taşı ile birleşen tükürük, tartar oluşumuna neden olur. Tartar dişetine rahatsızlık verir. Zamanla diş etinde kanama ve kötü nefes kokusu gibi sorunlara neden olur. Bu noktada diş taşlarını temizlemek ve tüm dişler için bir temizleme işlemini yapılması gerekmektedir. Bu konuda baytarınızdan destek almalısınız.

Diş hastalıkları

Eğer tartar temizlenmezse, zamanla diş eti ile dişi birbirinden ayrımaya başlar. Bu durum bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Daha çok yemek artığı bu boşluklarda yer eder. Bu durum kedinize çok acı verir, dişin düşmesine dahi neden olabilir. Bakteri oranı arttıkça kana karışım başlar. Bu enfeksiyon kalbi, böbrekleri ve ciğeri olumsuz yönde etkiler. Veteriner bakımı ile bu sorun zamanla yavaşlatılıp bertaraf edilebilir.

İyi bir diş bakımı için ne yapılmalı?

  • İyi bir diş bakımı yapılabilmesi için öncelikle rutin veteriner kontrollerinin aksatılmamaı gerekir.
  • Veterinerinizin önerdğiği dönemlerde diş bakımı ve temizliği yapılmalı.
  • Evde günlük ağız bakımını yapmalısınız.
  • Kedinizi yüz yapısında herhangi bir asimetri olup olmadığı incelenmeli.
  • Kedinizde diş çürüğü, diş taşı ve tartar oluşumu olup olmadığı incelenmeli
  • Diş, dil, salya, diş etleri rutin incelenmelidir.
  • Veterinerinizin göstereceği şekilde günlük olarak kedinizin dişleri fırçalanmalıdır.


Holly Nash,
peteducation.com,
17 Mart 2008

Bir Yorum Yazın