Kedilerde kanser hastalığı

Kedilerimizin sağlığı ile yakından ilgileniriz. Onlar keyifsiz olduklarında bizim de neşemiz kaçar.

Kedi sahiplenen insanların ilk şaşırdıkları şeylerden biri, onlarında hastalanabilmelidir. Kediler de insanlar gibi farklı hastalıklara yakalanabilmektedirler. Bu hastalıklar arasında maalesef kanser de vardır.

Kanser tespiti konulan bir kedinin bakımı için dikkat edilmesi gereken önemli 3 husus vardır:

Bunlardan ilki, kedinizin acı çekmesini önlemenizdir. Bu durum, kedinizin daha uzun ve kaliteli bir hayat sürebilmesi için olmazsa olmaz bir bakım tarzıdır. Lokal ağrılar için lokal anestezi, genel ağrılar için de gerekli ilaçların sağlanması ve kullanımı önemlidir. Ağızdan alınan ağrı kesiciler bir örnektir. Ameliyat zorunluluğu olan bir kedi için ameliyat sırasında ağrı kesici verilir ki ameliyat sonrası etkisini gösterebilsin.

Dikkat edilmesi gereken ikinci husus, kedinizin kusmasını önlemektir. Kemoterapi gören hayvanlarda kusma olağan bir tepkidir. Kusma ile kediniz yoğun miktarda su kaybı yaşayabilir. Kusan kedilerde iştah kaybı genellikle görülür. Bu gibi durumlarda su ve besin kaybının önüne geçilmelidir. Kusma durumunda veterinerinizden destek almalısınız.

Kusma sorunu yaşayan kediler için bir diğer tedbir ise, kedinizin tedavi süresince aç kalmasını önlemektir. Bunun en güzel yolu, iştah açıcı, kedinizin sevdiği yiyeceklerin ısıtılarak, ferah ortamlarda verilmesi gerekir. Veterinerinizin tavsiye edeceği iştah açıcı ilaçlar da faydalı olabilir. Doğru bir diyet, kedinizin sindirim sistemini çalışır vaziyette tutmasının yanında kemoterapiye karşı direnci de artıracaktır. Bu hassas dengeyi koruyabilmek için her hasta kediye farklı bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Beslenme programında dikkat edilecke hususlar ise:

Karbonhidrat miktarını ayarlamak
Makul oranda, kolay sindirilebilir protein desteği sağlanmalı
Makul oranda Omega-3 verilmelidir.

Bu besinlerin oranlarını ayarlamak için baytarınızdan destek almalısınız.

Kedilerde kanser tedavisi için kullanılan yöntemlerden biri, radyasyon terapisidir. Radyasyon terapisi kemoterapi ve ameliyat ile birlikte tercih edilebilen bir yöntemdir. Bu yöntem, vücuda çok yayılmamış ya da lokal tümörlerin potansiyel tedavisinde kullanılır. Tedavi, tümörü yok edemese dahi, tümörü küçülterek kedinizin daha kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olur. Ağız ve burun civarındaki tümörler radyasyon tedavisine daha iyi cevap verir. Benzer şekilde beyin ve küçük deri tümörleri de bu yöntem ile yapılan tedaviye iyi cevap verir.

Radyasyon terapisinde, foton, elektron ve gama ışınları tümöre odaklanır. Bu foton, elektron ve dalgalar hücrenin çekirdeğine geldiğinde, o hücrenin bölünmesini ve büyümesini engeller. Hücrenin büyüme hızının yavaşlatılması ve kanserli hücrenin öldürülmesi, tümörün büyümesini engeller ve zamanla küçülmesine neden olur. Radyasyon terapisi hastalıklı hücrelerin yanında sağlıklı olanları da etkiler, fakat bu teknik sağlıklı hücrelere verilen zararı en düşük seviyede tutmaya çalışıp tümöre etkiyi artırmak üzere geliştirilmiştir.

Kedilerde kanser hastalığının belirtileri aşağıdaki gibidir:

1. Vücutta anormal şişikler
2. İyileşmeyen yaralar
3. Kilo kaybı
4. İştah kaybı
5. Herhangi bir açık vücut noktasında kanama
6. Kötü koku
7. Yeme ve yutma zorluğu
8. Direnç düşüklüğü
9. Halsizlik
10. Nefes alma ve tuvalet ihtiyacı gidermede zorlanma.

Kaynak: peteducation.com, 21 Mart 2008
Resim:    flickr.com, anny’s pal, 21 Mart 2008

Bir Yorum Yazın