Kedilerde kilo kontrolü

Yavru kedinizin ömrünü mümkün olduğunca uzatmak ve onu sağlıklı kılmak için kilosunu kontrol altında tutmak oldukça önemlidir, özellikle de erişkin dönemlerinde aşırı kilo almaya meyilli olanlar için. Yapılan bazı özel çalışmalara göre erişkin kedilerin yaklaşık %25’i ya aşırı kilolu ya da obezdir. Eğer bir kedinin vücut ağırlığı normalden %20-25 oranında daha fazla ise, o kedi obez olarak değerlendirilebilir.

Yavru kedinizin aşırı kilolu olup olmadığını söyleyebilmenin birçok yolu vardır:

Sarkık karın:        Kedilerin fazla kiloları ilk başta karınlarından belli olur.

Kaburga kontrolü:    Ellerinizi yavru kedinizin göğüs kafesine yerleştirin. Eğer kaburgalarını hissedemiyorsanız kediniz aşırı kilolu demektir.

Çift çene:        Çene ve boyun derisi altındaki yağ tabakası kalıntıları yavru kedinizin yüzünün tombul bir görünüm kazanmasını sağlar.

kilolu_kedi_1.jpg

Fazla kilonun kalp, karaciğer gibi organlar, kemik ve eklemler üzerinde baskı oluşturduğunu ve diğer birçok sağlık sorununa yol açabileceğini unutmayın.

Obeziteyi kontrol etmenin en iyi yolu önlem almaktan geçer. Yavru kedinizin bireysel ihtiyaçlarına bağlı kalori gereksinimi veteriner hekiminiz tarafından belirlenebilir. Aşağıda sıralanann beslenme talimatları yanlızca birer öneridir ve veteriner hekiminizle yapacağınız görüşme için bir başlangıç görevi görmesi amaçlanmıştır.

kilolu_kedi_2.jpg

Beslenmeye dair her türlü değişimi yavaş yavaş yapın. Ani değişimler sorunlara yol açabilir. Yavru kedinizin yeni bir mamaya alışması için zamana ihtiyacı var.

Yemek artıkları ve parçaları, masadan beslenme gibi yüksek kalorili yemekler vermekten kaçının.

Yavru kedinize gizlice fazladan yemek vermelerini önlemek için aile fertlerinden ve misafirlerden gönüllü olarak yardım isteyin. Aileden bir kişiyi kedinizin beslenmesinden sorumlu kişi olarak atayın. Bu aşırı beslenmeyi önleyecektir.

Daha yaşlı ve kilo sorunu olan kediler için özel oalrak üretilmiş mamalar kullanarak kaloriyi azaltın.

Çiğnemesi ve sindirilmesi kolay olan tek şekillli parçacıklardan oluşan mamalar bulun.

Kaynak: Purina, 14 Nisan 2008
Resimler: flickr.com, Eleventh Earl of Mar, ChinchillaVilla

Bir Yorum Yazın