Kedilerin ilginç dünyası

Kediler neden mırlar ? Kedim neden yüzümü yalar ? Bir kedi neden eşyaları tırmalar ?

Kediler çok ilginç hayvanlardır. Hepsinin sahibine ilginç gelen fakat açıklanabilir davranışları bulunmaktadır. Bu tür bir davranış mırlamaktır. İnsanlar kedilerin neden mırladığını merak eder. Bu durum mutlu olduklarını mı gösterir, yoksa bundan daha fazlasını
mı ?

Kediler neden mırlar ?

Kediler mırlayarak haberleşirler. Yavru bir kedi ve annesi rahat bir durumda olduklarında mırlar. Bundan sonra yavru kedi ömrü boyunca mırlamaya devam eder. Kediler genellikle rahat ve güvende hissttiklerinde mırlarlar. Birbirinden farklı olmasına rağmen sinirli ya da ölmek üzere olan bir kedi de mırlar. Mırlamak ilginç bir davranıştır. En önemli ilginçlik ise kimsenin bu mırlama sesinin nasıl çıktığını bilmemesidir. Bu durum damarlardan akan kan nedeniyle oluşabilir. Yumuşak damak titreşimleri de bu sesi oluşturuyor olabilir.

Kediler neden sürtünürler ?

Kediler çenelerini, yanaklarını, vücutlarını, kısaca her yanlarını bir yere sürterler. bu durum onların iyi
hisstmesine sebep olabilir, fakat birincil sebep bu değildir. Kedilerin dudak, çene, ağız ve alınlarında koku bezleri vardır. Sahibini selamlama ya da yemek istemek gibi bir tür istek ve iletişim için bu hareketi yapıyor olabilirler. Aynı grup içerisindeki kediler kokularını almak için birbirlerine sürtünebilirler. Grup içindeki kedilerin bir tür koloni kokusu vardır ki grup dışındakilerin kokularından ayırt edilebilsin. Kedinizi veterinerden getirdiğinizden, üzerine sinmiş olan diğer hayvan kokuları nedeniyle diğer kediler sesler çıkararak rahatsızlıklarını belli edebilirler.

Kedim neden eşyaları tırmalıyor ?

Kediler her türlü şeyi tırmalamaktan hoşlanırlar. Kedinizin bir ağacı tırmalamasını her zaman en sevdiğiniz kanepenizi tırmalamasına yeğlersiniz. Doğal yaşamında alıştığı ağaç tırmalama alışkanlığından mahrum kalan bir kedi patisine geçirdiği her şeyi tırmalar. Tırmalamak, tırnakların zayıf ve kırılmak üzere olan kısımlarından kurtulmak için yapılan bir harekettir. Kediler tırmalama hareketini ayrıca kendi bölgelerini işaretlemek için kullanırlar. Patilerde bulunan koku bezlerinin saldığı koku kedinin tırmaladığı bölgeye kedinin koksunu yayar. Böylelikle kedi kendi bölgesini tayin
edip diğer hayvanların bu kokuyu duymalarını sağlar. Kedinin tırnakları olmasa dahi iç güdüsel oalrak patilerini ve tırnaklarını çıktığı noktalar ile tırmalama alışkanlığına devam eder. Kediler için imal edilmiş oyuncak mobilyalar, kendi mobilyanızı kurtarmak için alınabilecek en büyük önlemdir.

Kaynak David Perrin, 7 Ağustos 2007, www.buzzle.com

Bir Yorum Yazın