Köpeklerin Isırma Sebepleri, Korunma Yöntemleri, Eğitim ve Kontrol

İnsan hastalıklarını inceleyip kontrol altına almak ile görevli, Amerikan menşeili Diesease Control & Prevention Center yılda 4,7 milyon insanın köpekler tarafından ısırıldığını belirtiyor. Bu sayı tahmini olarak Amerikan nüfusunun %2’sini oluşturmakta. Her yıl Amerika’da 10-20 insan köpek ısırığı nedeniyle ölmekte ve kurbanların çoğunluğunu çocuklar oluşturmaktadır. Evcil hayvan eğitimine büyük önem verilen Amerika için bile bu sayı çok yüksek.

Fiziksel zararın yanında özellikle çocukların bilinçaltında korku duygusu da alınan zararların başında geliyor. Bir kere köpek tarafından ısırılan bir kişinin başka hayvanların yanında huzursuz olduğu ve çoğunlukla korktuğu belirtilmektedir. Bu insanların çoğu, yaşadıkları bu köt deneyimler nedeniyle ömürlerinin geri kalanında hayvan sevgisi ve dostluğundan uzak yaşamaktadırlar.

isirma-2.jpg

Köpeğinizin ısırma riskini azaltma
Köpeğinizin hiç bir zaman insanları ısırmayacağını garanti edemezsiniz, fakat bu riski azaltmak elinizdedir.

* Köpeğinizi kısırlaştırın. bu durum köpeğinizin saldırganlığını azaltacaktır. Kısırlaştırılmış köpeklerin ısırma riski diğerlerine göre 3 kat daha azdır.

* Köpeğinizi sosyalleştirin. Köpeğinizi bir çok farklı insan ile tanıştırın. Böylelikle köpeğiniz normal sosyal ortamlarda gergin ve sinirli olmaz.

* Köpeğinizi eğitin. Köpek eğitimleri, günlük gezintiler sırasında kısa komut alıştırmaları köpeğinizin itaat becerilerini yükseltecektir. Köpeğinizin eğitim sorumluluğu, aynı evi paylaşan tüm aile fertlerinin ortak görevidir. Her aile ferdi aynı eğitim tekniğini kullanmalıdır.

* Köpeğinizle sert oyunlar oynamayın. Köpeğiniz ile güreşmek, yerlerde yuvarlanmak gibi oyunlar, insanlara saldırma eğitimi köpeğinizde bu oyun karakterinin yerleşmesine neden olur. Eğer köpeğiniz insanlara karşı saldırgan ise mutlaka veterinerinizden ve profesyonel bir eğiticinden destek isteyin.

* Köpeğinizin elinizi çiğnemesine, hafif ısırıklar atmasına izin vermeyin. Bu durum alışkanlık yapar.

* Sorumluluklarınızı yerine getirin. Köpeğinizin ruitn kontrollerini, aşılarını yaptırn. İlaç ihtiyacını karşılayın, belediye kaydını yaptırın. Köpeğinizin ailenin bir ferdi olduğunu hissetmesini sağlayın. Zamanının çoğunu bağlı bir şekilde bahçenin bir köşesinde geçiren köpek vahşi ve saldırgan olur. Sosyalleşmiş ve eğitimli bir köpeğin ısırma riski çok düşüktür.

* Tedbirli olun. Yeni bir durum karşısında köpeğinizin nasıl karşılık vereceğini bilmezsiniz. Bu durumlarda  tedbiri elden bırakmayın. İlk kez kalabalık bir ortama girdiğinde, ilk kez bir bebek ile karşılaştığında, ilk kez evinize misafir geldiğinde tedbiri elden bırakmayın ve yanında olun.

isirma-1.jpg

Eğer köpeğiniz bir insanı ısırırsa
* Köpeğinizi hemen bir yere kapatın.

* Isırılan kişinin sağlık durumunu kontrol edip tıbbi yardım isteyin.

* Isırılan kişiyi bilgilendirin. Veterinerinizin ve sizin telefon numaranız, adınız, soyadınız, adresiniz, köpeğinizin adı ve yaptırdığınız aşıları kendisine bildirin.

* Köpeğinizin karantinaya alınması kararı çıkarsa veterinizerinde kalıp kalamayacağı konusunu araştırın. Köpeğinizin karantina şartlarını sürekli kontrol edin.

* Köpeğinizin tekrar ısırmasını engellemek için profesyonel yardım alın. Veterinerinizden ve profesyonel bir

eğitimciden destek isteyin.

* Köpeğinizin tehlikeli olma durumu devam ediyorsa onu başkasına vermeyin. Başkasına vermenize rağmen ileride olabilecek kötü olaylardan sorumlu tutulabilirsiniz. Veterinerinizden, hayvan yardım derneklerinden ve barınaklardan konu ile ilgili yardım isteyin.

Kaynak: Holly Nash, DVM, MS, Veterinary Services Department, Drs. Foster & Smith, Inc., 15 Eylül 2007

Bir Yorum Yazın