Yavru kedilerin gelişiminde ikinci ve üçüncü haftalar

Yavru kediniz büyümesine devam etmektedir. Ağırlığı günlük ortalama 10 gram artacaktır. Anne kedinin mutlaka kaliteli mama ile beslenmesi gerekmektedir. Böylelikle emzirme sırasında kaybetmiş olduğu besinleri geri kazanacaktır.

yavru_kedi_2.jpg

2 haftalık olan yavru kedinin gözleri açılmaya başlayacaktır. 9 ila 14 gün arasında bir kedinin gözleri tamamen açılmış olur. Tüm yavru kedilerin gözleri mavidir. Yavru kedinin gözelri bir kaç hafta daha mavi renkte kalacaktır. Etrafı bir süre flu olarak görecektir.
Göz bebekleri bu dönemde büyüme ve küçülme hareketlerini yapamadığından yüksek ışıktan uzak tutulmalıdırlar.

Yavru kedi iki haftalık iken koklama yetisi gelişir. Devamlı emdiği memeyi kokusundan tanımaya başlar. Etrafı daha iyi tanımaya başladıkça diğer kardeşlerini daha iyi hissetmeye ve tanımaya başlar.

3. hafta olduğundan yavru kedinin kulak kanalları tamamen açılmış olacaktır. Duyma yetisi gelişmeye devam edecek, yüksek seslerde ürkecektir. Kulaklar bu dönemde tamamen dikleşecektir.

yavru_kedi_1.jpg

Göz renkleri değişmeye başlayabilir. Mavi renk giderek farklı bir renge dönecektir.

Koklama duyusu daha da gelişecektir.

Anne kedi, yavrusunu diliyle temizlemeye devam edecektir. Bu işlem, yavru kedinin kendi kendini temizlemesini öğrenene kadar devam edecektir.

Bu dönemde yavru kedi mırlama sesi çıkarmaya başlayabilir.

Yavru kedi süt dişlerini çıkarmaya başladığından anne kedi bu süreç içerisinde yavrusunu sütten kesebilir.

Kaynak: http://cats.about.com/, Franny Syufy, 28 Aralık 2007

Bir Yorum Yazın