Yavru köpek nasıl beslenir?

Yavru köpek nasıl beslenir sorusu, minik köpeğinizi sahiplendiğiniz ilk gün aklınızdaki belki de ilk sorudur.  Evcil hayvan besleme sorumluluk ve dikkat gerektirir. Yeni doğmuş bir hayvanın beslenmesi ise daha çok özen gösterilmesi gereken bir iştir. Aşağıdaki yazıda yavru bir köpeğin beslenmesi konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedilmektedir.

Henüz yavru köpeğinizi sahiplenmediyseniz şu yazıyı okumanızda fayda var
Yavru Köpek Sahiplenirken

Yavru köpeklik dönemi bir köpeğin hızlı bir büyüme ve gelişim gösterdiği zaman aralığıdır. Bu nedenle yavru köpekler, yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu besinlerden daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Özel besin ihtiyaçları nedeniyle ilk yılında yavru köpeğiniz sadece yavru maması ile beslenmelidir. Mama üreticilerinin çoğu yüksek protein içeren (%28-%30) özel yavru formülleri sunarlar. Bu mamaların içerisinde proteinin yanında suda ve yağda eriyebilen vitaminler, mineraller, yağlar ve diğer gelişim için gerekli besinler bulunur.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir – İlk günlerdeki beslenme

İlk günlerde yavru köpeğiniz size gelmeden önceki beslenme alışkanlığına devam etmesi gerekir. Daha sonra veterineriniz ve mama kullanma talimatında yazan şekilde köpeğinizin beslenmesini şekillendirebilirsiniz. Bağırsak sorunları yaşamaması için beslenme alışkanlığının aniden değil, yavaş yavaş değiştirilmesi gerekmektedir. Bu süre 7-10 gün arasında olmalıdır. İlk gün %100 eski besininden verirken, son gün %100 yeni besine geçiş yapmış olmanız lazım. Arada geçen günlerde ilk besin miktarı azalırken yeni besin miktarı artmalıdır. Eğer köpeğinizde kusma varsa bu geçiş süresini uzatmalısınız.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir – Mama çeşitleri

Mama çeşidi olarak konserve, yarı nemli yiyecekler ya da taklit hamburgerleri tavsiye edilmemektedir. Konserve yiyeceklerin kalorisi ve yağ oranı yüksek, %80-83’ü sudur. Yarı nemli yiyeceklerin %55’i sudur ve uzun süre saklama için yüksek oranda tuz ve şeker barındırır. bu yiyeceklerin maliyeti yüksektir ve yavru bir köpeğin ihtiyacı tuz ve şeker değildir. Kuru mamaların su oranı %9-11 arasındadır ve diğer tip mamalar ile aynı içeriğe sahiptir. Daha ekonomiktirler, kullanımları kolaydır ve bize göre köpeğiniz için daha sağlıklıdır.

yavru_kopek_2.jpg

Kuru mama ile beslenen köpeklerin daha az bağırsak sorunu ishal ya da kabızlık sorunu olur. Bu beslenme çeşidinde yavru köpek daha az “fazla kilo alma sorunu” yaşar. Konserve ve kuru mama karşılaştırması yapılırsa, köpeğin tüyleri ve deri kalitesi ve sağlığı göz önüne alındığında ekstra bir avantaj gözükmemektedir. Kuru mamanın belki de en büyük avantajı, aşındırıcı özelliğinin yavru köpeğin diş ve diş etlerine iyi gelmesidir. Yumuşak mama ile beslenen köpeklerde tartar, diş dökülmesi ve diş eti hastalıkları daha fazla gözükmektedir. Bütün bu rahatsızlıklar ağız kokusuna da neden olmaktadır.

Yavru köpek nasıl beslenir sorusuna olabildiğince sade ve pratik bir cevap vermeye çalıştığımız bu yazıda aklınıza takılan konular yorum alanında paylaşabilirsiniz

Kaynak: Race Foster, Marty Smith, peteducation

Bir Yorum Yazın