Almanya’da risk altındaki köpekler

Avrupada köpek karşıtı yasalardaki artış eğilimi arttıkça İngiliz Kennel Kulübü EKC (English Kennel Club) insanları bilinçlendirmek ve bu hatalı kararlara dikkati çekebilmek için tepki göstermeye başladı.EKC, Almanya’da bir çok köpeğin yasaklanması ile ilgili alınan tedbirleri ve konunun ciddiyetini anlatan,risk altındaki köpekler hakkında bilgi veren bir broşür hazırladı.

124.jpg
120.jpg

“Tehlikeli Köpek Hareketi”, Amerikan Staffordshire Teriyerleri ve Pit Bull cinsi köpeklerin saldırılarının artmasını müteakip Almanya, bu cins köpeklerin yasaklaması veya çok sıkı şartlarda bakılması için çalışmalara başladı. Almanya şu anda bu yasanın tüm Avrupa’da geçerli olması için çalışmalarını yürütüyor. benzer bir yasa 1991 tarihinde İngiltere’de kabul edilmişti. İngiltere’de kabul edilen bu yasa Almanya’daki kadar katı kurallara sahip değildir. Almanya’nın hedefinde olan ve bazıları İngiltere’de de tanınan tehlike altındaki ırklar şunlardır: Anadolu Çoban Köpeği, Bull Teriyeri, Staffordshire Bull Teriyeri, Bordeaux ve Shar Pei.

121.jpg

Diğer risk altında olan köpekler ise buroşürde şu şekilde listelenmiştir: Doberman, Pirene Çoban Köpeği, Briard, Komondor, Tibet Mastif’i, Akita, Ridgeback ve Rottweiler. Bu listeyi göz önüne aldığımızda önümüzdeki 10 yıllarda bu ırkların tehlikede olacağı düşünülebilir.

123.jpg

Bu köpeklerin çoğu, kötü anılan geçmişleri nedeniyle hala bazı insanların gözünde tehlike ve tehdit olarak gözüküyor. Dövüş ya da ordu hizmeti amaçlı kullanılan Mastiff ve Bordeaux bu tür köpeklere en iyi örnek teşkil ediyor. Ayrıca son zamanlarda yaşanan pit Bull saldırıları da işin tuzu biberi olmuş durumdadır.

127.jpg

Bazı Alman toprak sahipleri köpeklerin boyutuna da sınırlama getirmiş durumdadır. Eğer köpeğiniz 15.7 inç yüksekliğinde ve 44 pound ağırlığındaysa köpeğiniz bu bölgelerde tehlikeli sayılabilmektedir. Bu kural göz önüne alındığında Golden Retriever ırkı bir köpek de tehlikeli sayılmaktadır.

Bu durum, her köpek severin bu konu hakkında düşünmesini gerektiğini göstermektedir. Almanya’da alınan bu kararlar yakın bir gelecekte diğer ülkelerde de etkili olabilir.

128.jpg

Kaynak: Yann Stevens, Emmanuel Pacitto, www.aniwa.com, www.the-kennel-club.org.uk

Bir Yorum Yazın