Belçika Çoban Köpekleri – Tervueren, Groenendael, Malionis ve Laekenois

Tervueren Belçika Çoban Köpeği
Belçika kökenli çoban köpekleri arasında güzelliğiyle haklı bir üne sahiptir. Siyah Groenendael’in uzun tüylü ve değişik renkte bir türü gibi görünür. Gerçekten de ona son derece benzer. Diğer taraftan, Malinoisle de akrabadır. Dik kulaklara, sevimli bir yüze ve uyumlu gövde yapısına sahiptir. Yüksekliği 65 santime ulaşır. Maun ve sihay rengin sıkça karıştığı bakla rengi uzun tüyleriyle kırçıllı bir görünüme sahiptir. Kulaklarda ve yüzde siyah maske görülür.

Avrupa’da oldukça yaygın olan bu türün geleneksel görevi çoban köpekliği ve bekçiliktir. Bununla birlikte, erken yaşta eğitildiğinde pek çok görevi başarıyla üstlenebilecek yetenekte olduğu görülür. Zeki, cesur ve gözüpektir. Son derece hareketli, çevik ve ataktır. Ondan polis köpeği, bekçi köpeği, çoban köpeği ve arkadaş olarak yararlanılabilir. Açık havayı, hareketi sever. Bol egzersize ihtiyaç duyar.

groenendael.jpg

Groenendael Belçika Çoban Köpeği
Kurt köpeğine (Alman çoban köpeği) çok benzer. Bu nedenle onunla karıştırılır ve rengi dolayısıyla “Kara Kurt Köpeği” olarak da adlandırılır. Ancak bu yanlıştır. Yüksekliği 6*-65 santim olan bu tür, orta uzunlukta, parlak siyah tüylüdür. Zaman zaman beyaz veya kızıl kırçıllı olanlarına da rastlanılabilir.

Yanlış olarak “Kara Kurt Köpeği” adlandırılan Groenendael; zekası, cesareti ve görev sadakatiyle olduğu kadar güzelliğiyle de ünlü bir türdür.

Çok zekidir. Geleneksel çoban köpeği, bekçi köpeği görevlerinin yanısıra polis köpeği, savaş köpeği olarak da başarıları vardır. 1. Dünya Savaşı’nda kurye görevindeki başarıları nedeniyle, 2. Dünya Savaşı’nda da onlardan daha yaygın olarak savaş hatlarında yararlanılmıştır. Yüzlercesinin ölümü pahasına, cesaret ve göreve bağlılıklarıyla büyük ün kazanmışlardır.

Groenendael Belçika Çoban Köpeği, çok hareketli ve aktif bir türdür. Egzersize ve dolaşmaya olan büyük gereksinimi nedeniyle kent içi yaşama pek iyi uyum sağlayamaz. Açık arazieden, kırlık alanlardan hoşlanır.

tervueren.jpg

Malionis Belçika Çoban Köpeği
Belçika kökenli bu çoban köpeği de diğer iki akrabası gibi 65 santim yükseklikte, sağlam yapılı, dik kulaklı, hareketli ve çevik bir görev köpeğidir. Kısa, sık tüyleri, maun rengi (kızıl kahverengi) egemen olduğu, yer yer siyah alanların görüldüğü bakla rengidir. Genel görünümü ve bazı tipik özellikleriyle Alman Kurt Köpeğine çok benzer.

Bu tür, Avrupa’da, fakat özellikle Hollanda, Belçika ve Fransa’da yaygındır. Yüksek zekası ve disiplini nedeniyle, resmi kuruluşlar tarafından özel eğitilirler. Bununla birlikte daha çok çoban ve bekçi köpeği olarak yararlanılırlar. Hareketlilikleri nedeniyle açık arazi ve egzersize ihtiyaç duyarlar.

laekenois.jpg

Laekenois Belçika Çoban Köpeği
Belçika’nın dört çoban köpeğinden biridir. Ancak diğer üç türden oldukça farklıdır. Yüksekliği onlar gibi 60-65 santim, kulaklarıysa sivri ve diktir. Buna karşın, ince, dalgalı ve karışık türeyleri ona tamamen farklı bir görünüm kazandırır. Kuyruğu tüysüzdür. Gövdenin temel rengi, kızıl ışıltılıbakla rengidir. Burnunda ve kuyruğunda siyah renk egemendir.

Laekenois, iyi bir çoban köpeği olduğu kadar avda, bekçilikte ve askeri görevlerde emsalsizdir. Sert iklim koşullarına dayanıklı, ideal bir açık hava köpeğidir. Aktif ve sinirli bir yapıya sahip olması, ev ortamında yetiştirilmesini olanaksız kılar. Bol egzersize ihtiyaç duyar.

Kaynak:       Tuncel Altınköprü, Köpek Dünyası, 12 Ağustos 2008
Resimler:    flickr.com,  Joachim S. Müller, surstubben, hunden

Bir Yorum Yazın