Çiğneme kemikleri

Kemik çiğnemek ve kemirmek, her yaştan köpeğe bir çok alanda faydalıdır. Kemik kelimesinden kastımız, bir hayvan kemiği değil, köpekler için üretilmiş kemiklerdir. Köpekler için üretilmiş bu tip deri, işkembe, naylon ya da nişasta içeren bu yapay kemiklerin faydaları aşağıdaki gibidir:

Diş sağlığı

Kemik çiğneme, köpeğinizin dişlerini sağlıklı tutar. Diş hastalığına sahip bir çok köpeğin sorunlarının kaynağı, yeterince sert malzeme kemirmemiş olmalarıdır. Oyuncak ve kemik gibi sert cisimleri çiğnemek, plak oluşumunu önler. Plak oluşumu, ağız kokusu ve başka diş problemlerine de yol açabilir. Sert bir kemiğin kemirilmesi, dişteki plak ve tartar oluşumunu önler. Ayrıca dişlerin sararmasının da önüne geçilmesi için koruyucu bir yöntemdir. Sert ve plastik kemikler, en zorlu plak oluşumlarının bile temizlenmesine yardımcı olur.

Sıkıntı & Rahatlama

İnsanların aksine, köpeğiniz herhangi bir şey ile uğraşmadığında sıkılacaktır. Bir çiğneme kemiği, köpeğinizi saatlerce meşgul edecek ve hareketli tutacaktır. Bu durum özellikle yaşlı ve az hareket eden köpeklerin sıkılmadan vakit geçirmelerine yardımcı olacaktır. Bütün gün evde olmadığınız zamanlar, köpeğiniz için çok can sıkıcı olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Çiğneme dürtüsünün tatmini
Özellikle yavru köpekler büyük bir çiğneme dürtü ve isteğine sahiptirler.
Çiğneme kemikleri, mobilya ayakları ve kapı kenarlarına göre daha uygun çiğneme nesneleridir.
Özellikle yeni dişlerini çıkaran yavru köpekler için çiğneme kemikleri yetişkin dişlerinin gelişimi için önemlidir. Yeni dişlerin diş etlerine yapmış olduğu baskı ve rahatsızlık hissi, çiğneme ve kemirme hareketleri ile rahatlayacaktır.

Doğru kemiğin seçimi
Kemirme için köpeğin çiğneme ve kemirme alışkanlığı, çiğneme sıklığı göz önünde bulundurulmalıdır. Boy, şekil, sertlik ve tat da çok önemlidir.

Boyut: Bazı köpekler verilen kemiğin boyu hakkında seçicidirler. Çok büyük olduğunda bu kemiğe dokunmayabilirler. Daha küçüğünü verdiğinizde ise saatlerce kemirebilirler. Genelleme yapacak olursak, küçük köpekler küçük kemikleri tercih eder ama tersi durum her zaman söz konusu değildir. Birçok büyük köpek, büyük kemiklere ilgi duymaz. Bu durum, köpek sahiplerinde, köpeklerinin kemik sevmediği fikrinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Büyük bir deri kemik büyük bir köpeğin ilgisini çekmezken, daha küçük bir deri kemik anında çiğnenebilir.

kemirgen_2.jpg

Sertlik ve doku
Boyun yanında kemiğin sertliği de önemlidir. Agresif kemiren köpekler büyük bir kemiği kısa sürede midesine indirebilir. Bu tip köpekler için sıkıştırılmış, daha sert ve uzun süre gidebilecek kemikler almalısınız. Uzun süreli çiğneme için lastik kemikler de uzun süre dayanmaları sebebiyle tercih sebebi olmalıdır.

Eğer köpeğiniz yumuşak ısırıklarla kemirme işini kısa süreli yapıyorsa küçük deriden yapılmış kemikler daha uygun olacaktır. Bu tip köpekler için kurabiyeler, küçük ve ince kemikler de uygundur.

Koku ve tat
Verilen kemiğin tadı ve kokusu da köpeinizi için bir tercih sebebidir. Köpeğinizin hangi kemik türünü sevdiğini öğrenmeniz için farklı çeşitleri denemeniz gerekecektir.

Kaynak: Peteducation.com, 10 Mayıs 2008
Resimler: Flickr.com, kden604, Ben Lawsonkemirgen_1.jpg

Bir Yorum Yazın