Kedinizle Yolculuk

Tatile gitmek ya da evinizi taşımak üzeresiniz ve kendisinden ayrılmak istemediğiniz bir kediniz var. Her şeyden önce kedinizin sizin kadar yollara düşmek hevesinde olmadığım bilin. Gerekli tüm önlemleri aldığınızda onun rahat ve emniyetli bir yolculuk yapmasını sağlayabilirsiniz.

Yolculuk ister kısa ister uzun olsun, kediniz için uygun bir “kedi sepeti” edinmeniz iyi olur. Kimi pet shop ve veteriner klinikleri değişik tipte kedi sepetleri satmaktadır. Kedinize çanta alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır: Öncelikle çanta, kedinizin içinde rahatlıkla hareket edebileceği ve nefes alabileceği bir yer olmalı. Taşınması ve temizlenmesi kolay olmalı. Ayrıca kedinizin kaçmasım önleyecek tipte olması gerekmektedir.

Yolculuk yapacağınız mevsime göre kedinizin rahatını sağlayabilmeniz için bazı önlemler almanız gerekir. Soğuk bir kış gününde yolculuk yapacaksanız, çantanın içine kalınca bir battaniye koymanız gerekebilir. Sıcak havada ise ince bir örtü koymanız yeterli. Sıcak yaz günlerinde yapılan yolculuklarda çantayı arada bir nemli bir bezle silerseniz, sevimli miyav serinleyecektir.

Kediniz araba ile ilk kez yolculuğa çıkacaksa, yolculuk boyunca daha çok çantada kalmasında yarar var. Aksi takdirde sürücünün dikkatini dağıtabilir. Ayrıca arabanın değişik köşelerinde tuvalet ihtiyacım gidermeye çalışabilir. Dolayısıyla, araba ile seyahat ediyorsamz, kedinizin yemek yiyebilmesi ya da tuvalet ihtiyacım giderebilmesi için düzenli aralıklarla mola vermeye çalışın. Sıcak bir günde yolculuk yapıyorsamz, mutlaka bir cam aralayın, yoksa kedinizi sıcak çarpabilir.

Eğer otobüsle yolculuk yapıyorsanız, otobüs şirketine damsın. Otobüsle yapılan yolculuklarda, tuvalet sorununu çözümlemek açısından kedinize yolculuk öncesi ve sırasında yiyecek vermeyin. Ayrıca, özellikle gece yolculukları sırasında, sevgili miyavımzın çevresine rahatsızlık vermemesi için veterinerinize danışarak ona bir sakinleştirici verebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kedilerden korkan yolcuları sakinleştirmek için de, kedinizin aşı kartını yanınızda bulundurmanızda yarar var. Unutmayın ki, kedinizle yapacağınız her yolculukta, onun emniyetini ve rahatım gözönünde bulundurmanız gerek.

Kaynak:        Najla Kurdoğlu, Sema Öğünlü, “Kedi bakımı ve Sağlığı”, 1993
Resimler:    flickr.com, PFC

Bir Yorum Yazın