Kedilerde egzersiz

cat_exercise.jpg

Kedilerde görülen en büyük sorunlardan biri obezitedir. Obezite, beslenme bozukluğu olarak da tanımlanabilir. Kedilerde obezitenin artmasında en önemli etken, dış ortamda avcı olarak yaşamaını sürdüren, bünyesi bu yaşam tarzına alışık olan hayvanın ev içerisinde farklı bir beslenme düzeni ve yetersiz egzersizdir. Kedinizin yaşayabileceği obezite beraberine kalp sorunları, kas ve iskelet yapısında problemler, damar sorunları gibi sağlık problemleri olarak karşınıza çıkabilir.Obez ya da aşırı kilolu bir kedinin kilo kaybetmesine yardımcı olmak için, uygun bir diyetle birlikte düzgün bir egzersiz programı sağlanmalıdır. Kedinizin sağlığı için de yararlı olmasının yanısıra kedinize egzersiz yaptırmak birlikte oyun oynamanız ve eğlenmeniz için çok iyi bir yoldur.

Kedinizi sabah uyandırın. Aç olmadığı sürece kediniz uyumaya devam edecektir. Kedinizi uyandırmak ve hareketlendirmek için yüzünün önünde bir oyuncak sallayın.

Kediniz ve maması arasına mesafe koyun. Kedinizin uyuduğu yerden uzak bir odaya koyun. Yürüyüş, onun için iyi bir egzersiz olacaktır ve aynı zamanda biraz daha aktivite için onu teşvik etmek isterseniz oyuncaklarını da uzağa kaldırabilirsiniz.

Kedinizi koşturun. Bu koşuş yalnızca kendi koltuğuna kadar bile olsa ellerinizi şaklatarak, anahtar sallayarak ya da kağıt hışırdatarak onu çabuk hareketler için cesaretlendirin.

Kedinizi oyun moduna getirmek için şımartın. Oyun havasında değilse onu tarayarak neşelendirin.

cat_exercise_01.jpg

Kedinizle daha önce oynadığınız en sevdiği oyunları bir kere daha deneyin.

Kedinizi tek başına da oynaması için teşvik etmek adına güvenli oyuncakları dışarıda bırakın. Eğer günün büyük bir kısmını dışarıda geçiriyirsanız, bu çok önemlidir.
biliyor olmanızdır. Kolaylaştırıcı faktör ne olursa olsun, tüm hayvanlarda obezitenin altta yatan nedeni ihtiyaçtan fazla olan enerjidir. Kediniz ne kadar fazla egzersiz yaparsa o kadar kalori yakar ve o kadar az yağ birikimi olur. Yemek miktarını belirlerken kedinizin aktivite durumunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kaynak: Purina,
9 Nisan 2008

Bir Yorum Yazın