Kediniz için kişilik testi

Herkesin başına gelir: Birisinin görüntüsüne vurulursunuz, sonra bir bakarsınız ki olmasını beklediğiniz kişi değilmiş. Hatta bazen karşınızdaki bir kedi olsa bile böyledir bu.

Halihazırda Amerika’daki 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin kişilik özellikleri araştırılarak onları almak isteyen insanların beklentilerine uygun olup olmadıklarının anlaşılmasına çalışılıyor.

Amerika’daki Hayvanlara Kötü Davranışları Önleme Derneği’nden davranış bilimci Dr.Emily Weiss tarafından gerçekleştirilen çalışma tam da bu noktada devreye giriyor. Söz konusu çalışma, güven ve insanlara yakınlık gibi konularda kedilerin tanınabilmesine yönelik bir araştırma.

wild_cat_kitty.jpg

Kedileri dokuz kategoriye ayırarak sınıflandırabilen bu çalışma sayesinde evinize almak istediğiniz kedinin sizin beklentilerinize uyup uymayacağını anlayabiliyorsunuz. Bu sistem, magazin gazetlerinde gördüğünüz komik testlere hiç benzemiyor.

Kediler için kişilik testi şöyle gerçekleştiriliyor: Kedi öncelikle ‘bilmediği’ bir odaya konuluyor ve davranışları gözlenmeye başlıyor. Yeni ortamı tanımak için ne kadar zaman harcadığı, tanıma işleminden sonra kendisini o odaya getiren şahsa tekrar geri dönüp dönmediği, odaya giren yeni bir insana nasıl tepki verdiği gibi noktalar dikkatle not ediliyor. Hatta bu süreçte kedinin çıkardığı sesler ve göz kırpma sayılarına bile dikkat edilerek puanlar veriliyor.

Bu sayede kedinin ne kadar sosyal ve ne kadar güvenilir olduğuna dair bir skala oluşturuluyor. Bu sayede kedinin kişilik kategorisi belirleniyor. Bu kategorilerin her birinin esprili isimleri de var: ‘Grup lideri’ veya ‘özel dedektif’ gibi.

Feline-ality adı verilen bu programın bir diğer ilginç özelliği de kediler üzerinde testleri gerçekleştiren görevlilerin de kişilik farklarını dikkate alması. Kediler üzerinde test yapacak görevliler öncelikle bir form dolduruyor ve bu formdaki sorulara verdikleri cevaplara göre görevliye bir ‘kod rengi’ tanımlanıyor. Bu kod rengine göre, kedinin davranışlarını test edecek görevlinin hangi tür kediler üzerinde daha sabırlı ve uygun çalışacakları belirlenmiş oluyor.

Programın ana amacı, hayvan edinmek üzere barınaklara başvuran kişilerin isteklerine en uygun kediyi bulabilmek. Böylece, kediyi eve götürecek kişinin birkaç gün sonra hayvanı geri getirmesinin önü alınmaya çalışılıyor.

Dr.Weiss’ın söylediğine göre, insanlar bütün bu süreci eğlenceli bulduklarından olacak ki, hayvan barınaklarından alınan kedi sayısında ufak da olsa bir artış yaşanıyor.

Kaynak:Guncel.net

Bir Yorum Yazın