Köpeğimin kilosu normal mi?

Köpeğimin kilosu normali mi sorusu çoğumuzun ilk endişelerindendir. Veterinerler genellikle petlerin vücut kondisyonlarını belirlemek için 9 puanlık bir ölçme sistemi kullanırlar. 1 puan demek köpeğiniz hastalık derecesinde çok zayıf. 9 puan demek ise köpeğiniz çok şişman anlamına gelmektedir.Köpeğimiziin vücut puanını ölçmek ve belirlemek için dikkat edilen bir çok belirleyici unsur vardır. Bunların klavuz ilkeler olduğunu unutmamakta fayda vardır.

Köpeğimin kilosu ne zaman ?

Ayrıca köpeğin cinsine göre aldığı puan değerlendirmesi değişebilir. 5 puan alan ili köpeğin kilosu birbirinden farklıdır.  Örneğin 5 puanlık bir tazının bir bulldoga göre hala zayıf olduğunu söyleyebiliriz.

Ölçüm yapabilmek için öncelikle köpeğinizin kaburgalarını hissetmeniz gerekmektedir. Eğer kaburgaları çok net olarak hissedebiliyorsanız köpeğiniz zayıftır, eğer kaburgayla deri arasında biraz et ya da yağ dokusu varsa normal, hissedemiyorsanız şişmandır.

İkinci olarak kuruğun bağlantı noktasının çevresine bakmamaız gerekmektedir. Bu bölgenin biraz yağlı ve yumuşak olması gerekmektedir. Eğer bu bölgedeki kemikleri hissediyorsanız petinizin zayıf , hiç hissedemiyorsanız çok şişman olduğunu söyleyebiliriz.

Üçüncü olarak tüm kemik olan bölgeleri kontrol etmemizde fayda vardır. Eğer kolayca hissediyorsanız zayıf, biraz yağlıysa normal, kolayca hissedemiyorsanız petiniz şişmanır.

Dördüncü olarak köpeğinizin üstünden bakın. Köpeğinizin omurgasının arkasında beli belirgin olmalı. Eğer beli çok net, kemikleri çok göze çarpıyorsa zayıf, eğer beli yoksa hatta bel bölgesi daha genişse köpeğiniz şişmandır.

Beşinci olarak köpeğinize yan tarafından bakın, kedi ve köpeklerin belli bir  bel kıvrımı vardır,  kaburgalar arkasındaki bölgenin çapı, göğüs bölgesininkinden daha küçük olmalıdır.Eğer köpeğiniz  dişiyse her doğumdan sonra bunun değişkenlik gösterecektir.Eğer köpeğiniz çok zayıfsa bel kıvrımı çk keskin olcaktır, şişmansa bel kıvrımı olmaz.

Eğer köpeğinizin şişman olduğuna karar verdiyseniz diyet programına sokmadan önce bir tıbbi problemi olup olmadığını öğrenmek için veterinere başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca veteriner, petinize uygun bir diyet programı önerebilir.

Köpeğinize hem ucuz hem besleyici hem de sağlıklı bir yemek hazırlamak istiyorsanız şu yazımıza bir öz atmanızı öneririz. Köpeğiniz için pratik ve ucuz yemek tarifi

kopegimin kilosu
Zayıf
kopegimin kilosu
Normalin Altında
kopegimin kilosu
İdeal
kopegimin kilosu
Kilolu
kopegimin kilosu
Obez

Drs. Foster & Smith, Inc.
Peteducation

Bir Yorum Yazın