BARF (Bones and Raw Food)

Türkçesi Kemik ve çiğ Yemek olan BARF dünyada kabul görmüş, uygulayanı ve destekçisi çok fazla olan bir  beslenme çeşididir. Mantığı köpeklerin atası olan kurtların yaşam ve beslenme biçiminden gelmektedir. Tüm dünyada moda olan doğaya dönüşün sonucu olarak çıkmıstır. Hepimizin bildiği gibi kurtlar avlanarak beslenir. Köpeklerin de atası olduklarından köpeklere BARF’ta herşey çiğ olarak verilir.

Bu beslenmenin temelinde çiğ kemikli et bulunur. Kurtların avlarını yemesi gibi, köpeklere ana yemek olarak kemikli çiğ tavuk ve kuzu verilebilir. Türkiye’deki uygulayacıların %90’ı kasaplarda tavuğun “çorbalık” diye ayrılmış olan bölümlerini kullanır. Çorbalık tavukta kemik, et ve az miktarda sakatat bulunuyor. Bunun bir köpeğin günlük vitamin ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladığı düşünülüyor. Kemikli et genelde sabah öğününde kullanılıyor. Akşamları da sebze + lop et karışımı kullanılıyor. Sebzeler de çiğ olarak belnder’dan gecirilip, içine lop et (tavuk, dana kiyma, haftada 1-2 kere ciger) eklenerek aksam öğünü olusturuluyor. Kurtlar avlarını avladıklarında, avının midesindeki sindirilmiş sebzeleri midesinden çıkartıp yerler. Akşam öğünü de bu mantıkla köpeklere uyarlanıyor. Akam öğününe yoğurt, lor peyniri de eklenebilir.

BARF temelde çok sağlıklıdır. BARF’la beslenen köpeklerin hemen hepsinin diş sağlıkları mükemmeldir. Hergun kemik yediklerinden dolayı kemik diş tartarlarını temizler. BARF’la beslenen bir köpek ileri yaşa gelmiş olsa bile dişleri bembeyazdır. Köpekte koku olmaz, tüyleri çok saglıklı ve parlak olur.

Fakat burada tek dusundurucu nokta Türkiye’deki kesim koşullarını cok iyi bilmediğimizden çiğ etten geçebilecek olan bakteridir.
Ben Badik’e bir sure BARF uyguladim. Hersey mukemmeldi. Sağlıgı, neşesi, enerjisi yerindeydi. 6 ayda bir yaptirdigimiz rutin kan tahlillerinde tüm değerleri normal çıktı.
Turkiye’deki BARF uygulayacıları ile tanışıp, daha fazla bilgi edinmek isterseniz, http://pets.groups.yahoo.com/group/BARF_Turkiye/ adresinden mail grubuna üye olabilirsiniz.

BARF’a geçmek ve uygulamak isteyenler için aşağıda kısa bir uygulama programı bulabilirsiniz.

barf01.jpg

Köpeğinizin günlük toplam besin ihtiyaci, ideal vucut ağırlığının %2-5’i oranındadır. Zayiflaması istenen köpeklerde bu oran % 2’ye düşürülür, enerjik köpeklerde % 5’e kadar çıkarılabilir. Bir yasina kadar “puppy” kabul edilen köpekler, vucut ağırlıklarının % 10’u kadar bir oranda günlük besin alabilirler. BARF sisteminde, aynen doğada olduğu gibi, tüm oranlar göz kararıdır. Köpeğinizi sık sık gözlemlemelisiniz ve gıda oranlarını ayarlamalısınız. Ideal kiloda olan bir köpeğin, vucudunun yan kısımlarını sıvazladiginizda, elinizle kaburga kemiklerini hissedebiliyor olmanız gerekmektedir.

Genel bir ortalama olarak, köpeğinizin uzun vadede alması gereken besinlerin oranlari şöyledir :

  • % 50 RMB (Raw Meaty Bones) – çiğ etli kemikler ( tavuk, hindi, koyun kemikleri )
  • % 20 Lop et (çiğ dana, koyun, balık, tavuk, hindi eti)
  • % 5-10 sakadat (çiğ ciğer, kalp, taşlik- tavuk, hindi, koyun, dana)
  • % 20-25 çiğ sebze + meyve + yumurta + yoğurt + süt + peynir

Patlican, soğan, pırasa, domates yasak sebzelerdir.
Ispanak ve havuc az miktarda olabilir.. Ispanak vücuttaki demiri azalttığı için, havuçta da seker oldugu icin haftada 1-2 seferden fazla vermiyoruz.
Diğer tüm sebzeler serbest.

Örnegin 30 kilo bir köpiş için günlük yemek miktarı 900 gr gibi olmalıdır. (kilonun %3’ü)

Gunluk alinacak protein miktari bu gramin %75’i gibi, %25’i sebze-meyveden oluşmalidir. Yani 900 gr’ın 675 gr’ı protein, 225 gr’ı ise sebze, meyve vs. olmalidir.

Sayet köpeğin kilo verme ihtiyaci varsa, günlük alacagi besin miktarı IDEAL kilosunun %2’si olmalidir.

675 gr’ın 500 gr’ı sabahki kemiklik ette kullanilabilir. Aksam ise 250 sebze + meyve + yoğurt / 150 gr da lop et seklinde kullanmak mmkün. Bu lop et balık, dana veya kuzu kıyma, dana eti, sakatat vs olabilir. Çok nadir sebzenin içine yumurta katılabilir. Bizde alerji, egzama vs yapmıyor ama çoğu köpekte egzama yapma riski yuksek. Haftada bir sebzeye yine yogurt, lor peyniri katilabilir. Bunlar katildiginda lop et vermemeyi tercih ediyoruz ki fazla protein olmasin. 1 haftalik hazırlanmıs sebzeye 1 kaşık pekmez, 1 kaşık da elma sirkesi katılabilir. Her ikiside cok yararlı.

ILK HAFTA

BARF’ta her türlü yeniliğe yavas yavas başlıyoruz. İlk 1 hafta sabah akşam kemikli tavuk/et veriyoruz. Sebze ve diger yiyecekleri hic karistirmiyoruz. Bu sureçte vücut kemikli ete ve kuru mamasızlıga alışıyor.

1. haftadan sonra akşam sebze karışımlarına başlayabiliriz ama sebzeleri de azar azar köpeğimize alıştırıyoruz. Yani aynı anda 5 çesit sebzeyi ilk seferde vermiyoruz. Ufak karisimlarla ağır ağır severek alışmalarını sağlıyoruz.

Köpeğimize rutin olarak üç ayda bir verdiğimiz iç-parazit haplarını, tedbir olarak 2 ayda bir uygulamamız, veterinerler tarafından önerilmektedir.

Sema Ozpekmezci 

Bir Yorum Yazın