Köpek Eğitiminin Temel Anahtarı Sürü Lideri Olmaktır

Sürü lideri olmak evcil hayvanınızı eğitmek için çok önemlidir. Köpekler doğal hiyerarşik yapıyı takip ettikleri için köpeğinizin eğitime cevap verebilmesi için köpeğiniz üzerinde baskın bir pozisyon oluşturmanız gerekmektedir.

Köpek Eğitiminin Temel Anahtarı Sürü Lideri Olmaktır

Sürü lideri olmak evcil hayvanınızı eğitmek için çok önemlidir. Köpekler doğal hiyerarşik yapıyı takip ettikleri için köpeğinizin eğitime cevap verebilmesi için köpeğiniz üzerinde baskın bir pozisyon oluşturmanız gerekmektedir. Köpekler kendilerini ilişki içerisinde oldukları sürünün ve topluluğun bir üyesi olarak görürler. Sürülerin liderleri vardır ve köpekler doğal olarak kendilerini bu sürü ve liderin gösterdiği yolda ve liderliğin ışığında ilerler. Evcil hayvanların diğer hayvanlar ile iletişimi az olduğundan birlikte olduğu aileyi sürüsünün üyeleri olarak görür. Köpeğin bu doğal içgüdüsü eğitimin kolay olmasında büyük bir etkendir.

lider-2.jpg

Köpek sahipleri sürü mantığı ve liderliği eğitimlerinde rahatlıkla kullanabilirler. Köpeğinize sürününlideri olduğunuzu göstererek sizi izlemesini ve saygı duymasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden söylediklerinizi dinleyip uygulaması daha kolay olacaktır.

Köpek sahibinin sürü lideri olduğunu belli edebilmesi için farklı yollar vardır. Bu teknikler köpeğin aile içerisindeki yerin ve sınırlarını belli edecektir. Ne var ki sürünün lideri olmak köpeğinize istediğiniz her şeyi yaptırabileceğiniz anlamına gelmez. patron olmak lider olduğunuzu göstermez. Uzmanlar, köpeğinizin bilmesi gereken 3 önemli faktör üzerinde durmaktadırlar. Bunlar kararlılık, saygı ve iterasyon.

Eğer kararlılık ve güven içerisinde liderlik ederseniz köpeğiniz de sizin lider olduğunuz fikrine sahip olacak; size saygı duyup itaat edecektir. Sizi sürekli olarak izleyip hareketlerinizdeki değişiklikleri takip edecektir. Bazen hareket ve davranışlarınızdaki tutarsızlıklar, köpeklerin şaşırmasına ve size meydan okumasına neden olur. Köpeğinizde yarattığınız bu şaşkınlık davranış bozukluklarına neden olabilir. Bu nedenle her hareketinizde tutarlı olmanız önemlidir. Bu durum köpek eğitim tasması ve techizatı için de geçerlidir.

Saygı, korku duyulması hissinden farklıdır. Saygı, ödül ve cezanın uygun bir şekilde ayarlanması, köpeğinize adil ve tutarlı davranmanız ile zamanla oturacak bir olduğudur. Hata yaptığında yapmış olduğu hataya göre ceza, ödül verileceği zaman da başardığı işe uygun bir ödül verilmelidir.

Liderliği pekiştirebilmek için süreki olarak köpeğinize ondan üstün olduğunuzu ve lider olduğunuzu belirtecek hal ve davranışları sergilemeniz gerekmektedir. Hiç bir zaman size üstünlük taslayacak hareketler yapmasına izin vermeyin. Yürüdüğünüz zaman önünüzde gitmesine ya da yanınızdan geçip gitmesine izin vermeyin. Dahası, sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Bunun yerine sözlerinize uyması için onu kontrol edin.

Kaynak: Don McCarthy

Bir Yorum Yazın