Köpeklerde Ayak ve Tırnak Bakımı

Köpeklerde ayak ve tırnak bakımı, dostunuzun rahatı ve huzuru için oldukça önemli konulardan biri.  Özellikle ev dışında yaşayan, av gibi yürüyüş gerektiren görevler yüklenmiş köpeklerin ayaklarında aşınmalar, yaralanmalar, çizilmeler, tırnak kırılmaları görülebilir. Yapılan bakım sırasında ayaklar da gözden geçirilmeli, hayvana rahatsızlık veren bir durum olup olmadığı araştırılmalıdır.

Köpeklerde Ayak ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı

köpeklerde ayak ve tırnak bakımıAyak ve tırnak bu iş için kullanıma elverişli bir fırça ile fırçalanmalı, eğer varsa tırnak arasına sıkışmış olan kurumuş çamur parçaları, toz ve kirler temizlenmelidir. Dolaşılan yerlerde bulunan keskin kenarlı kayalar veya kırık cam parçaları köpeğin taban yastıklarında derin kesiklere neden olabilir. Keza çalılık ve dikenli yerlerde yapılan yürüşler, av gibi, takip gibi, iz sürme gibi görevler ayaklarda çeşitli arızalara yol açabilir. Tırnaklarda kırılmalar olabilir, taban yastıklarına kıymık, diken batabilir. Bu gibi durumların bakım ve tedavisi anında yapılmalı, kesik, çizik ve tırnak yaralarının ihmal edildiğinde bazen büyük sorunlar çıkabileceği unutulmamalıdır.

Kırılan tırnaklar gibi aşırı uzayan tırnaklar da bakım gerektirir. Normalden fazla uzayan tırnaklar kimi kere kıvrılarak köpeğin etine batar ve iltihaplanmalara yol açar. Tırnakların uzamasının sebebi, yetersiz yürüyüştür. Köeğinizin günlük yürüyüş süresini bir saatten az tutarsanız zamanla tırnaklar uzayacaktır. Köpek yürüdükçe yol onun tırnaklarını doğal olarak törpülediği için bu tip problemleri yaşama olasılığınız azalır. Tırnak uzaması bir yana dursun yürüyüşün hayvanınızın mental sağlığı için de pozitif etkisi oldukça yüksektir.

Köpek tırnakları için özel yapılmış olan “Papağan Gagası” isimli makası, uzun tırnaklar için kullanabilirsiniz. Tırnak kesilmesi, düşünüldüğü kadar basit bir işlem değildir. Tırnağın kesin sırasında fazla derin alınması kanamalara ve iltihaplanmalara yol açabilir. Pürüzlü ve kırık tırnakları törpülemek gerekir. Bu amaçla bildiğimiz tırnak törpüleri kullanılır. Törpülemenin, tırnağın çıkıç yönünde olması gerekir. Ters yöne doğru yapılan törpüleme tırnak köklerini zedelerve iltihaplandırır.

Bakımlı ve sağlıklı bir köpeğin ayaklarında, tıırnaklar arasında yabancı herhangi bir madde bulunmaz. Tırnaklar bakımlı ve düzgündür. Uzamış, çatlamış, kırılmış tırnak yoktur. Taban yastıkları bakımlıdır. Kesikler, yaralar ve kabuklanmalar görülmez.

Kaynak:        Tuncel Altınköprü, Köpek Dünyası, 6 Ekim 2008

Bir Yorum Yazın