Kedilerde dış parazitler

Pireler
Kediler, pireleri çevrelerinden ya da etraflarındaki diğer kedilerden edinirler. Pireleri kedinizi tararken tespit edebilirsiniz. Eğer kedinizde pire olduğundan şüphelenirseniz güvenli ve etkili bir tedavi metodu için veteriner hekiminize danışın.

Pire bulaşmış kediler kendilerini tırmalar ve ısırırlar. Derilerinde küçük kırmızı noktalar ortaya çıkabilir. Kedinizin kalça bölgesindeki ve boyun bölgesindeki kıl örtüsü arasında siyah benekler görülecektir. Ayrıca pireler kedinizde orta dereceden şiddetlisine kadar çeşitli derecelerde deri lezyonlarına sebep olan kronik deri yangısına da neden olurlar.

kasinan_kedi_1.jpg

Pireler hayatlarının yarısından azını kedinizin üzerinde geçirebilir. Pireler ile mücadele etmenin en önemli yolu hem kedinizi hem de çevrenizi temizleme ve tedavi etmekten geçer. Yaşadığınız bölgeye göre, yaz ayları boyunca sorun devam edebilir.

Veteriner hekiminiz tarafından yapılacak pire banyosu ve yıkaması pire mücadelesi için en etkili yöntemdir. Başka bir yöntem, kedinize banyo yaptırdıktan sonra pire spreyler, pire tozları ya da pudralarını uygulamaktır. Bu ilaç ve tozlar için mutlaka veterinerinizin onayını almalısınız.

Pire sorunu ile uğraşırken, kedinizin sıkça kullandığı alanları, yattığı bölgeleri sabunlu ve sıcak su ile yıkamalısınız. Elektrikli süpürge ile bir seferlik olarak her yeri silip, toz torbasını atmalısınız.

kasinan_kedi_2.jpg

Kulak parazitleri
Kediler, kulak parazitlerine karşı çok duyarlıdır. Kulak enfeksiyonlarına sebep olduklarından kedinizin kulaklarının düzenli kontrolü çok önemlidir. Kediler kulak parazitlerini diğer kediler ile temasları sonucunda edinirler. Eğer birden fazla kediniz var ise ve bunlardan birinin kulağında parazit bulduysanız, bu kedinizi, tedavi süresince diğer kedinizden uzak tutumalısınız.

Kulak parazitine sahip bir kedinin kulaklarında sert benekler ya da içleri kurumuş kan içeren bölgeler oluşur. Temizleme ve tedavi için veteriner hekiminizden destek alabilirsiniz.

Kaynak: Purina, 13 Mayıs 2008
Resimler: Flickr.com, Br3nda, ben.linden,

Bir Yorum Yazın