Köpeklerin eğitimi ne zaman başlamalı?

Köpeklerin eğitimi ve ne zaman bu eğitime başlanılması gerektiği ile ilgili farklı düşünceler hakimdir.  Bazı insanlar, 16 haftalıktan küçük yavru köpeklerin eğitilemeyeceğini düşünür. Bu süre, köpeğin eve ve yeni ortama alışması için geçirebileceği yeterli bir vakit olarak değerlendirilir

Bir başka görüş de, eğitime erken başlamanın yavru köpeğin sosyalleşmesine olumsuz etkisi olduğu yönündedir.

Bu düşünceler genellikle yanlıştır. Doğru yapılan hiç bir eğitim köpeğinizin sosyalleşmesine engel olmaz. Yapılması gereken eğitim metodu yavru köpeğin davranışlarını, bizim normlarımıza çekmektir. Köpeğin iç güdüsel davranışlarını alıp, onları ürkütmeden, itaate zorlamadan, ya da herhangi bir fiziksel ceza vermeden bizim istediğimiz şekilde davranmasını sağlayabiliriz.

Köpeklerin Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Yavru bir köpeğin eğitimi, eve getirildiği anda başlaması gerekir. Bu eğitim için zaman kaybedilmemelidir. Köpek eğitiminin temelini, iyi alışkanlıkların oluşmasını sağlamak oluşturur. Köpeğinizin zamanla oturmuş olan alışkanlıklarını değiştirmeniz, zaman geçtikçe zorlaşır. Eğer eve yeni gelen köpeğin uzun süre istediği gibi davranmasına izin veririsek, kötü alışkanlıklar oluşmaya başlar. Köpeğinizi eğitmeye alıştıkça iyi alışkanlıkların oluşmasını sağlamanın, kötü alışkanlıkları yok etmeye çalışmaktan çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Temel olarak, köpeğiniz 7 haftalık iken eğitimine başlamanız uygundur.

köpeklerin eğitimi

7 haftalık bir köpek ile 12 haftalık bir köpek arasıda çok fark vardır. 12 haftalık olarak eve getirilmiş olan bir köpeğin bir çok alışkanlığı oturmaya başlamıştır. Bu alışkanlıkları daha önce bakıldığı barınak ya da eğitim merkezinde almış olabilir. Bu alışkanlıkların arasında, istediği zaman ve istediği yere tuvaletini yapması; hatta kendi dışkısını yeme alışkanlıkları olabilir.

  1. haftanın önemli olmasının nedenlerden biri de, bu haftalarda yönlendirilmelerinin daha kolay olmasıdır. Bunun nedeni, sizin onun yeni ailesi olmanız, güvenliği ve sevgiyi sizde bulacaklarına olan inaçlarıdır. Yeni geldikleri evlerinde geçirdikleri 2-3. gün sonunda, kortuklarında mutlaka sizin yanınıza geleceklerdir. Bu durum bir gürültüden, yeni bir insanın ortama girmesinden ya da yeni bir köpeğin evinize gelmesinde yaşanabilir. Sizi bir koruyucu olarak görüp sizi yeni dünyalarının bir parçası olarak algılayacaklardır.

Köpeğinizin elinizi yalaması, sadece acıktığını belli etmek değil, aynı zamanda sevginin de bir işaretidir. Köpeğiniz sizi sever ve aynı zamanda sizin onu sevmenizi ister. Sizi ne istediğinizi anladıklarında, sadece sizin o iş sonunda gösterdiğiniz olumlu tepkiyi alabilmek için, severek bu işi yaparlar.

Kaynak: Race Foster, Marty Smith, 2 Ocak 2008, peteducation.com
Resimler: flickr.com

Bir Yorum Yazın