Sevgililer günü ve sonrası

Sevgililer günü olan bu 14 Şubat’ta, bir kedi sahiplenip bunu sevdiğiniz insana hediye ettiğinizi düşünelim. Bir kaç güzel sözcük, güzel geçirilen bir günün sonunda kediciğiniz sevdiğiniz insan ile yaşamaya başlayacak. Peki ya sonra ?

Şimdi kendinizi, bu kediyi alan insanın yerine koyun. Evinizde bir kedi yaşadığında, bir takım masraflara katlanacağınızı da bilmelisiniz. Eğer bu masraflar ile kaşılaştığınızda, ödemek istemiysanız, kedi almak ve beslemek size göre değildir. Çünkü kedi bakımı sorumluluk isteyen bir iştir. Bir kediyi sahiplendiğinizde onu bütün sorumlulukları ile alıyorsunuz demektir.

Evde bakılan bir kedinin bir çok ihtiyacı vardır. Aşağıdaki bu masraflar hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz:

Yemek Masrafı
Kedinize bir ay yetecek bir mamanın ortalama fiyatı 40-50 YTL civarında olacaktır.
Vitamin kullanmak isterseniz bir ay yetecek bir vitaminin maliyeti 20-25 YTL civarındadır.
Normal mamasının yanında haftada bir kere konserve mama verecekseniz, bu yemeğin aylık maliyeti size 10-15 YTL civarında bir masrafa neden olacaktır.
Kedinizi yeni aldığınızı da düşünecek olursak, bir mam kabına bir de su kabına ihtiyacınız olacak. Bu iki parçanın bir seferlik maliyeti 10 ile 20 YTL arasında değişmektedir.
Bir ay süreyle kullanabileceğiniz ödül mamasının maliyeti 5-15 YTL arasında değişmektedir.

Bakım Masrafı
Bakımdan kastımız, tüy ve tırnak bakımıdır. Tüy dökme dönemlerinde kediniz için kullanacağınız, tüy toplayıcı bir fırçanın fiyatı 5 YTL ile 90 YTL arasında değişiklik gösterecektir. Bazı fırçalar dökülen tüyleri toplamanın yanında dökülmeye yakın zayıf tüyleri de aldıkları için ev sahipleri için çok rahatlatıcı olabilmektedir. Bu tür tarak/fırçaların fiyatları 90 YTL’ye kadar çıkmaktadır.
Sadece tarama amaçlı fırçalar 5-15 YTL arasında bir fiyat aralığındadır.
Pirelerin kedinizin vücudunda barınmasını önlemek için tasarlanan ve tüy açıcı özelliğe de sağip tüy tarakları 5-15 YTL arasındadır.
Kıyafetlerinize yapışan tüylerden kurtulmak için de tüy toplama rulolarına ihtiyacınız olacak. Bu ruloların fiyatı 5-10 YTL arasındadır.
Kedinizi yıkarken kullanacağınız bir eldivenin maliyeti 5-10 YTL arasında, 3 ay (iki haftada bir yıkama) kullanabileceğiniz bir şampuan 10-20 YTL arasıdaki fiyatlardadır.
Kedinizin kokusundan memnun değilseniz 15 YTL’ye bir parfüm alabilirsiniz.
Kediniz ile tatile çıkacak ya da veterinere gidecekseniz bir taşıma çantasına ihtiyacınız olacaktır. Taşıma çantalarının fiyatları 20-45 YTL arasındadır.

Aksesuarlar
Papyon, çıngırak, oyuncak gibi aksesuarların bedeli 10 YTL’ye kadar çıkmaktadır.
Kapı ve pencerelerden geçiş için kullanılan kedi kapıları 40-220 YTL arasında değişen bir fiyat aralığına sahiptir.
Kedinize özel bir yatak ya da kulübe tarzı özel bir alan istiyorsanız, size maliyeti 20-80 YTL arasında olacaktır.
Tırnaklarını törpüleme ihtiyaçlarını giderebilecekleri tırmalama tahtaları 30-150 YTL’lik bir fiyat aralığındadır.

Sağlık
Kedinizin rutin bakımları, aşıları, acil durumlarda muayene, müdahale ve ameliyat masrafları 20 YTL ile 1.000 YTL arasında değişecektir.
Kedinizi kısırlaştıracaksanız, anestezi masrafı ile birlikte 80-150 YTL arasında bir masrafınız olacaktır.

Yukarıdaki tüm masrafları yapabilmek için de, kedinizi daha çabuk tanımanıza yardımcı olacak bir kitabın bedeli 10-15 YTL arasında olacaktır.

Bir Yorum Yazın