Anafilaksi (Ölümle Sonuçlanabilen Alerjik Şok)

Anafilaksi, yenilen bir şey  veya bir böcek sokması sonucu aniden oluşan ve hayati tehlike arz eden allerjik reaksiyondur.İlaç verilmezse  solunum problemi, kardiyak bozukluk ve ölümle sonuçlanan şok durumudur. Bu yazımızda Anafilaksi belirtileri, tedavisi ve önleme yöntemlerini inceleyeceğiz..

Anafilaksiye Sebepleri
Nadir görülen bir durum olan anafilaksiye çabuk etkilenen hayvanlarda böcek ısırması, antibiyotikler, aşılar, yemekler, bazı hormon ve ilaçlar sebep olabilir.

Anafilaksi Belirtileri
Genel olarak en çok görülen belirtiler bir anda ortaya çıkan ishal, kusma, şok, nöbet, koma ve ölümdür. Hayvanın dişetleri soluklaşır, kol ve bacaklarında soğukluk hissi oluşur. Kalp atışı hızlanır ancak nabzı zayıflar. Çoğu kez yüzde şişme görülür.

Anafilaksi Tedavisi
Anafilaksi acil bir durumdur. Eğer kedinizde anafilaksik reaksiyon olduğunu düşünüyorsanız acilen veteriner yardımı almanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca çabuk adrenalin verilmelidir( bir kaç dakika içersinde). Serum, oksijen ve  diğer tıbbi desteğe  ihtiyaç vardır

Anafilaksi Önlenebilir mi?
Genel olarak, hangi maddelerin kesin olarak anafilaksiye sebep olabileceğini tahmin etmek pek mümkün değildir. Eğer kedinizin hali hazırda anafilaksiye sebep olacak bir maddeye reaksiyon gösteriyorsa o maddeden uzak tutmakta fayda vardır. Eğer kediniz bir aşıya ve bir ilaca reaksyon gösteriyorsa mutlaka veterinerinize bunun bilgisini vererek petinizin sağlık dosyasına kaydedin.

Eğer kediniz bir aşıya reaksiyon gösteriyorsa bundan sonra yapılacak aşıların veterinerinizin yapmasında fayda vardır.Bazı vakalarda, belli aşıların kedinizin aşı rejimi dışında bulundurulmasında ya da başka marka ve çeşit aşı kullanımasında fayda vardır.

Eğer aşıyı kedinize kendiniz yapıyorsanız yanınızda adrenalin olduğundan ve nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olunuz. Eğer aşıdan sonra anafilaktik reaksiyon gösterdiyse,uygun miktarda adrenalin enjekte ederek veterinerinizden acil yardım almanızda fayda vardır.     

Koruma olarak bazı aşılarda antibiyotik bulunmaktadır. Eğer kedinizin bir antibiyotiğe karşı alerjisi varsa ilaç veya aşıyı kullanmadan önce mutlaka konrol ediniz.

Hayvanlar için böcek sokmaları özellikle arı sokmaları allerjik reaksiyonlara sebep olabilir, veterinerinizle yapılması gerekenler hakkında konuşmanızda fayda varadır.Veterineriniz epi-pen uygulamanız için talimat verebilir. Epi-pen tek dozluk adrenalin kürü olan özel bir şırıngadır. Eğer kediniz ani alerjik reaksiyon ya da şiddetli ödem baş gösterdiyse epi-pen yaparak acilen veteriner yardımı alınız. Seyehate ve gezmeye giderken epi- peni yanınıza almanız faydalı olacaktır.

Drs. Foster & Smith, Inc.
Peteducation

Bir Yorum Yazın