Dört ayak üstüne düşüş…

Çocukken annemizin izin vermemesine rağmen apartmanda, kömürlükte ya da çöplük arkasında kedi besler, evden aşırdığımız peynir ve sucukları yedirirdik. Sevme güdülerimizi bastırıp şeytani hislerimiz baskın çıktığında ise onları ağaçtan, beton çöplüklerin üzerinde atıp nasıl dört ayak üstüne düşüp yaralanmadıklarına hayret ederdik. Meğer işin iç yüzü farklıymış…

Kediler kısa bir mesafeden düştüklerinde ayakları üzerine düşerler. Eğer bir iki katlı bir binadan düşerlerse yaralanmaları kuvvetle muhtemeldir. Düşerek yaralanan kedilerin sayılarındaki artış bina yüksekliklerinin artması ile paralel olarak artışa geçmiştir. Yüksek yerlerden düşen kedilerin yaralanmasının sebebinin yükseklik korkusu olduğu belirtilmektedir.

ucan-kedi-1.jpgKedi iskelet yapısının farklılığı, çevik bir şekilde vücutlarını düşme pozisyonundan düşüş pozisyonuna getirebilmelerinde büyük bir etkendir. Kedilerde köprücük kemiği yoktur. Kedilerin omurunun hareket kabiliyeti diğer hayvanlara göre daha yüksektir. Bu nedenlerden ötürü kediler ön ayaklarının hareket yardımıyla vücutlarını çevirebilirler. Bu durum kedilerin düşü sırasında öncelikle ayaklarını yere koyabilmelerine olanak sağlar. Düşüş sırasında ayak ve bacakları darbenin şiddetini azaltacak esnemeyi sağlar. Vucudu dengeye getiren bu hareket kabiliyeti bir kedide 3-4 haftalıkken oluşur ve 7 haftalıkken kusursuz bir seviyeye gelir.

Kediler 2 ve daha fazla katlı bina yüksekliğinden düştüklerinde vücutlarını düzeltebilmelerine rağmen ayak ve bacakları düşmenin şokunu bertaraf edemez duruma gelir. Kafaları yere çarpabilir, çenelerini vurup dişlerini kırabilirler. 4 ve üstü kattan düşen bir kedi yere büyük bir hızla çarpacağından kemikleri kırılabilir; diyafram ve ciğer gibi iç organlarda yırtılma gibi yaralanmalar oluşabilir.

Kısa bir yükseklikten düşüp de yaralanan kediler olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için kedinizin bulunduğu ortamlarda camları kapalı tutmalı, balkonlara erişimi kısıtlamalı ve tehlikeli gördüğünüz bölgelere girmesini engellemeniz gerekmektedir.

 

Kaynak: www.peteducation.com, 4 Ekim 2007

Bir Yorum Yazın