Kafes kuşlarında yaşlılık

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi kafes kuşlarında da yaşlılıkla birlikte bir çok değişiklik meydana gelir.

En çok dikkati çeken şey, daha az hareket etmesi ve fiziksel aktivitelerinin yavaşlaması. Bunun en önemli sebebi, kuşun enerji seviyesinin düşmesi. Bazen yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan eklem rahatsızlıkları da ağrıya sebep olarak yaşlı kuşların hareketlerini azaltabilmekte.

Yaşlılıkla birlikte kafes kuşlarının genel olarak mizaçlarının daha sakinleştiği gözlenir. Ancak bazıları gençken oldukları kadar hırçın ve atılgan olmayı sürdürebilir. Çevrelerindeki değişikliklere karşı duyarlılıkları ve hassasiyetleri artış gösterebilir. Özellikle yem değişikliği, yeni kafes aksesuvarları ve kafese konulan yeni oyuncaklar, onları genç dönemlerine göre daha fazla huzursuz edip olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle özellikle bu tarz değişikliklerin kademe kademe yapılması çok önemlidir. Kuşun çok rahatsız olduğunu fark ederseniz, değişiklikten tamamen vazgeçin.

bird_in_cage.jpg

Yaşlanınca kuşların yeni insanlara karşı toleransı da azalır. Aile bireyleri ve daha önce tanıdıkları insanlar dışında yeni insanlar tanıma konusunda daha isteksiz ve hassas hareket edebilirler. Bu nedenle yeni insanlar ile tanıştırırken kuşunuzun bu hassas durumunu hatırda tutmalı ve strese girmesini engellemelisiniz.

Yaşlılık hastalıkları arasında en önemlisi, eklem hastalıkları. Özellikle ağrı ile seyreden durumlarda kuşun yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilmekte.

Yaşlılık ve obezite ile birlikte şeker hastalıkları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmekte. Gözün lens tabakasında bulanıklık oluşması ve bu bulanıklığın artarak kuşun görme kapasitesini azaltması da sık karşılaşılan ileri yaş problemlerinden biri. Böbrek hastalıkları, yumurtlama problemleri, bağışıklık sisteminin daha zayıf olması ve hastalıklara karşı direncin azalması da önemli sağlık değişiklikleri.

Yaşlı kafes kuşlarında tümörlerin görülme oranı da artış gösterebilmekte. Özellikle lipoma ve fibromalar yaşlılık dönemi içinde en çok karşılaşılan tümör tipleri. Kalp hastalıkları ile ilgili sağlık sorunları da artış göstermekte.

Pako’nun Sayfası
Hürriyet
Haziran 2008

Bir Yorum Yazın