Japon Dövüş Köpeği: Tosa Inu

Avrupa ve Amerika gibi dünyanın pek çok yerinde köpek dövüşünün yasa dışı olduğu herkesçe bilinir. Peki dünyanın bir ülkesinde köpek dövüşünün yasal olmasının yanında saygıdeğer bir iş olduğunu biliyor muydunuz ? Japonya’da köpek dövüştürmek sadece yasal değil ayrıca eğlenceli bir spor olarak da görülüyor.

Japonlardan nefret etmeye başlamadan önce Japonya’da ne tür bir köpek dövüşünün olduğuna bakalım. Bu dövüşler için kullanılan köpeğin cinsi Tosa Inu’dur (Bu köpeğin birden fazla ismi vardır). Tosa Inu bir çok insan için köpek dünyasının Sumo güreşçisidir. Tosa Inu geleneksel köpek dövüşlerindeki gibi dövüşmez. Japonyada geliştirilen bu dövüş stili Sumo Güreşi sporuna benzemektedir.

Sumo Güreşi iki iri kıyım adamın birbirini müsabaka alanından dışarı atmak ya da ayaklarını yerden kesmek için çalıştığı bir spordur. Bu köpekler de aynı birer Sumo güreşçisi gibi dövüşür. Tosa Inu rakibini ring dışına çıkarıp 3 dakika içeri sokmamaya çalışır. Bu süre içerisinde hırlama, havlama ya da herhangi bir gürültü yapmak yasaktır ! Bu kuralları bozan her köpek mağlup sayılır. Bu dövüş, -bilinen köpek dövüşlerinin aksine- kan ya da vahşet içermemektedir. Japonlara göre bu dövüş bir zeka, strateji, güç, direnç ve üslup işidir.

japan_dv_kpei-6.jpg

Tosa Inu eskiden şimdi olduğundan daha küçüktü, ta ki Japonya kapılarını dış dünyaya açıp Great Dane, eski İngiliz buldog ve mastı cinsi köpeklerin gelişine kadar. Bu yeni Avrupa ırkından olan köpekler ile Tosa Inu’nun dövüşlerinden ilk zamanlar kaybeden Tosa Inu oluyordu. Japonlar için itibar düşüren bu durum neticesinde Japon köpek yetiştiricileri Tosa’yı daha güçlü ve iri Avrupalı ırklarla çiftleştirerek daha büyük bir cins elde ettiler.

Tosa Inu güçlü ve itaatkar bir köpektir. Kolay eğitilir. Fakat bu durum onu normal bir köpek sahibinin bakabileceği bir köpek olduğunu göstermez. Tosa Inu’yu yetiştiren kişinin bu cinsi bilen tecrübeli bir kimse olması; bu boyutta ve kuvvette bir hayvana nasıl yaklaşılmasını bilmesi gerekmektedir. Tosa Inu’nun yarım ton ağırlığı çekebildiği bilinmektedir. Bu, Tosa Inu’nun kafasına takarsa sizi sürükleyebileceği ve sizin buna karşı koyamayacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle itaat eğitimi bu hayvanlar için şarttır.

japan_dv_kpei-9.jpg

Hiç bir zaman küçük çocukları Tosa Inu ile yanlız başlarına bırakmayın. Bunun sebebi Tosa Inu’nun kötü niyetle yaplaşabileceğinden değil, istemeden de olsa büyük zararlar verebileceğindendir. Kesinlikle aynı cinsiyeten bir köpek Tosa Inu ile aynı ortamda yanlız bırakılmamalı. Çıkacak kavgada galibin Tosa Inu olacağı aşikardır 🙂

Tosa Inu’nun ağırlığı 90 kiloya kadar çıkmaktadır. Böyle bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız mutlaka iyi huylu ebeveynleri olmasına dikkat edin.

Kaynak: Claudia Miclaus, www.buzzle.com, 6 Ağustos 2007

Bir Yorum Yazın