Köpek beslemeye uygun musunuz?

Her anı, her dakikası dolu, yaşamında en küçük bir boşluk bile olmayan biriyseniz köpek almayınız. Köpek ilgi ve bakım gerektiren bir varlıktır. Sizden sevgisine sevgi, ilgisine ilgi bekler. Sizinle dolaşmak, oynamak, egzersiz yapmak ister. Yıkanmak, taranmak, bakılmak, temizlenmek ister. Bilinçli ve bilgili tutum, eğitim ve terbiye ister. Aksi halde yozlaşır, tüm iyi niteliklerini yitirir.

Köpekleri gerçekten seviyor ve gerçekten bir köpek edinmeye gereksinme duyuyor musunuz? Sahipleneceğiniz köpek yaşamınızdaki bir boşluğu mu dolduracak, yoksa onu bir sığıntı gibi mi kabulleneceksiniz? Ona ayıracak yeterli zamana sahip misiniz?

Köpekleri gerçekten seviyor, onun, yaşantınızdaki. boşluğu dolduracağına, hayatınıza anlam katacağına, neşe ve sevinç kaynağı olacağına inanıyorsanız, bakımı, temizliği, eğitimi için gerekli zamana, enerjiye ve sabıra sahip olduğunuza güveniyorsanız, köpek almayı düşünebilirsiniz.

Köpek edinmeğe uygun ortama sahip misiniz?
Çağımızın insanı artık çoğunlukla kent yaşamı içinde, yan yâna dizili blok apartmanlarda, yer alan küçük dairelerde yaşar oldu. Herkes,kendi payına; komşusunu tedirgin etmemek için pek çok eğilimine ket vurmak zorunda kalıyor. Yaşadığımız çevre koşulları köpek beslememizi engelliyorsa, buna uymak zorundayız. En azından bu isteğimizi ortamın koşullarına uydurmaya çalışmalıyız. Apartman katında bir Mastif, İri. Danimarkalı, Dbberman, Kurt Köpeği veya İrlanda Kurt Tazısı barındıramayabilirîz amâ, bir Terrier, bir Minyatür Kaniş veya bir başka oyuncak köpek besleyebiliriz.

Bahçeli evlerde, köşk ve villalarda yaşayanlar; istedikleri;cins köpeği edinebilme konusunda kuşkusuz daha şanslıdır. Collie’den Boxer’e, Tazı’dan Pointer’e değin her tür köpeği, istek, eğilim ve amaçlarına göre seçebilirler.

Köpeğin yükleyeceği ekonomik külfete karşı hazırlıklı mısınız?
Evimize yavru olarak aldığımız köpeğin yiyecek gideri başlangıçta çok azdır. Aile bütçesine pek yük olmadığı, gibi göze de batmaz. Ancak yavru köpek giderek gelişir ve türüne özgü boyutlara ulaşır. Doğal olarak masrafları da artar.

Köpek, iriliğine ve ağırlığına uygun olarak yer. Küçük köpeklerin yiyecek gideri küçük, büyük köpeklerin yiyecek gideri büyüktür. Doğal.olarak genç köpekler yaşlılardan daha çok yer. Bunun yanı sıra, çoban köpeği, av köpeği ve bekçi köpeği gibi sürekli olarak dışarda:ve hareket halinde.olan köpekler, aynı ağırlıkta, ancak evde oturan ve fazla kalori yakmayan köpeklerden % 25 oranında daha fazla besine gereksinme duyar.

Kaynak:        Köpek Dünyası, Tuncel Altınköprü, 5 Mayıs 2009
Resimler:    flickr.com, mallix

Bir Yorum Yazın