Köpeğinize otur komutunu öğretmek

Eğitime başlarken köpeğinizin kendini rahat hissedeceği, dış etkenlerden (ses, müzik, başka insanlar gibi) fazla etkilemeyeceği bir yere göürmelisiniz. Köpeinizin rahat ettiği bir mekanda eğitime başlamak, eğitimin verimliliği için önemlidir.
Dersimiz, otur komutu olduğu için, öncelikle bu komutun gereğinin yerine gelmesini beklememiz gerekmektedir. Köpeğiniz bir süre etrafı koklayıp tanıdıktan sonra oturmasını beklemelisiniz. Oturduğu anda sakin bir şekilde “aferin”, “güzel” gibi övgü hisleriyle dolu sözlerle köpeğinizi ödüllendirin. ikinci kere oturduğunda tekrar “aferin” kelimesinin yanında onu sevip okşayın. Oturma hareketlerinin tekrarında “otur” kelimesini de diğer övgüler arasında kullanmaya başlayın. “Aferin, akıllı köpek”, “otur”, “Otur oğlum” gibi kelime ve kelime grupları ile onu övün. Sözleriniz ve sesinizin sakinleştirici tonu ile mutlu olacaktır. Ders süresi 10 dakika da olabilir, 45 dakika da. Sizin sabrınıza ve köpeğinizin konsantrasyonuna kalmış bir durumdur.

İlerleyen derslerde giderek “otur” kelimesini ön plana çıkarıp diğer sözleri azaltmalısınız. Oturduğu zaman sadece “otur” kelimesinde oturduğunda ödüllendirirseniz, komutunuza alışması çok kısa bir zamna alacaktır. Bundan sonra sizi mutlu etmek için, sizin kullandığınız otur kelimesinde oturacaktır.

Bir Yorum Yazın