Kediler süt içmeli midir ?

Filmlerde gösterilen sahnelerde kediler bir kap soğuk sütü bayıla bayıla içerler. Gerçek hayatta yavru kediye süt vermek yarardan çok zarar getirir… Hatta büyük kedilere bile…

Süt kediniz için doğal bir besin olarak gözükse de inek sütü kediniz için hiç bir besi değeri sunmaz ve sindirim ile ilgili bir çok soruna neden olabilir. Bunun sebebi, bir çok kedi sütten kesildikten sonra laktoza karşı dayanıklılıları düşer. Bu  düşüş, sütte doğal olarak bulunan şekeri sindiremedikleri anlamına gelmektedir. Bu durum ishale ve istenmeyen sindirim problemlerine neden olur.

Bazı insanlar, kedinlerin gerekli tüm besinleri alabilmek için süte ihtiyaç duyduklarını düşünübu doğru değildir. Gerçek, inek sütünün kedinin besin ihtiyacını karşılayamaz durumda olmasıdır. Eğer bir kedi sadece süt ile beslenirse uzun süre yaşayamaz. Örnek olarak vahşi kedilerin inek sütü içmek gibi bir fırsatı yoktur.

sut_kedi.jpg

Kediniz yüksek kaliteli mama yediği ve temiz su içebildiği sürece tüm ihtiyaçlarını sağlamış olmaktadır. Süt tek başına hiç bir kedi için yeterli bir besin değildir ve hiçbir zaman bir mamanın ya da suyun yerine verilmemelidir. Kedinizin mamasını ya da suyunu süt ile değiştirmek kedinizin yetersiz beslenmesine neden olur.

Bir çok kediye süt verdiğinizde sever gibi görünür. Bu durum kedilerine sevdiği yiyecekleri vermeye bayılan insanlar için bir ikilem
oluşturur. Bunun sebebi bazı kedilerin laktoza dayanıksızken bazılarının dayanıklı olmasıdır. Laktoza dayanıklı kediler için arada
sırada süt vermek zararsızdır. Kedinizin nasıl bir tepki vereceğini görmek için yapmanız gereken ona biraz süt vermektir.
Kediye süt verildiğinde ishal olmazsa laktoza karşı dayanıklıdır ve sindirebilir diyebiliriz. Tekrar belirtmekte fayda görüyorum, süt kesinlikle mama yerine verilmemelidir.

Eğer kediniz süte karşı dayanıksız ama sütü çok seviyorsa onu üzmeden tatmin edebileceğiniz bir yöntem var. Sütün yerine konabilen süt tozları bir çok pet shop’ta satılmaktadır. Normal sütte olduğu gibi mama yerine verilmemelidir. Başka bir seçenek de laktozdan arındırılmış süt vermektir. Bazı marketlerde bu sütlerden bulabilirsiniz.

Eğer kediniz kuru mama yiyorsa özel bir beslenme tarzı olarak haftada bir ya da iki kere sulu mama verin. Pet dükkanlarında kuru mama üzerine eklenebilen sulu karışımlar bulunmaktadır. Bir başka seçenek de ton balığı yağını kuru mama üzerine dökmektir. Ayrıca kedinizi bazen ton balığı ile de besleyebilirsiniz.

Yetişkinlerden farklı olarak yavru kedilerin süte ihtiyacı vardır. Fakat ihtiyaçları olan inek değil annelerinin sütüdür. Anne kedinin sütünde yağ, protein ve antikor gibi kedinin ihtiyacı olabilecek besinlerin hepsi mevcuttur. Doğum sonrası 4 hafta boyunca yavru kedi sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yavru bir kediyi kesinlikle inek sütü ile beslemeyin. Anne kedi bulunamıyorsa mutlaka bir evcil hayvan dükkanından süt yerine geçen süt tozlarından bulun ve bunu kullanın. bu konuda veterinerinize de danışmayı sakın unutmayın.

İnek sütü bir kedi için gerekli besin değildir. Bünyesi kaldırıyor ise bir kase sütün bir zararı olmayacaktır ama fayda yoksa risk etmeye değer mi?

Kaynak: David Beart, 29 Ağustos 2007, www.buzzle.com

Bir Yorum Yazın