Yavru köpek besleme alışkanlığı

Konserve ve yarı yaş gıdalardan sonra tavsiye edilmeyen bir durum, yavru köpeğinizi yemek yediğiniz masadan beslemektir. Bu tür bir beslenme tavsiye edilmemektedir. Bir kere başladınız mı bir daha vazgeçirmeniz çok zordur.  Yemek masasında köpeğinizi beslemek kalori açısından fazlalık oluşturur ve dengesiz beslenmeye neden olur. Ayrıca bu yemek alışkanlığı, köpeğinizin ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almasına engel olur.

Yemek masasından verilen yiyecekler yavru köpeğin sindirim sistemi tam gelişmediği için yavru köpeğiniz için  herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Bu tarz bir beslenme özellikle yavru köpeklerde ishale ve diğer farklı  sindirim problemlerine neden olabilir. bu yiyecekler köpeğinizi doyurur ama hızla büyüyen bir vücudun ihtiyacı  olan besin değerine sahip değildir. Masadan beslemek köpeğinizin kötü bir alışkanlık edinmesine sebep olur ve  ileride eğitme çalışmalarınızda size zorluk olarak geri döner.

Besin tipi

3 çeşit köpek maması vardır. kuru mama, yarı sulu mama ve sulu mama (konserve). Bir çok eğitmen ve veteriner et ve  protein içeren kuru mamayı tavsiye eder. Kuru mama, dişlerde plak oluşumunu engelleyen tek yiyecektir. Kuru mama  ayrıca yavru köpeğinizin çiğneme ihtiyacını da karşılamasına yardımcı olur. Kuru mamanın saklaması da kolaydır.  Alternatif yiyeceklere göre daha ucuzdur ve kokusu daha azdır.

Ekonomik ürünler en ucuz besin maddeleri ile hazırlanır. Bu nedenle ucuz mamaların enerji değeri daha düşüktür, daha düşük seviyede protein içerir ve sindirimi daha azdır. Bu durum, besinin çoğunun emilmeden vücut dışına  çıktığı anlamına gelmektedir. kaliteli ve daha pahalı ürün sunan markalar daha kaliteli biyolojik değeri daha  yüksek olan daha kaliteli besinler sunar. Kaliteli besin kaliteli sindirim demek olduğundan yavru köpeğinizin dışkı miktarı da düşecektir. özellikle veterineriniz ile yavru köpeğinizin beslenme alışkanlığı hakkında  görüşmeniz gerekir.

İnek sütü

İnek sütü evcil hayvanlar için tehlike arz etmektedir. İnek sütü ieçrisinde şeker laktozu bulunmaktadır. Köpeklerde bunu sindirmeye yardımcı olacak enzim yoktur. Bu nedenle verildiği zaman köpeğinizde ishale ya da  yumuşak dışkı çıkışına sebep oalbilir. İnsanlar bu enzimi salgılar. Bu enzimin salgılanması konusunda sorun  yaşayan insanlar süt içtiklerinde sorun yaşayabilirler ve allerjik reaksiyon gösterebilirler.

Kaynak: Race Foster, Marty Smith, www.peteducation.com, 23.10.2007

Bir Yorum Yazın