Köpeğin ıslık, düdük veya benzer bir sesle çağrılması

Av köpekleri, keşif köpeklen, açık arazide bekçilik ve koruma görevi yapan köpekler, polis ve savaş-köpekleri görevlerinin niteliği nedeniyle
uzak mesafelerden çağrılma ve komut verilme durumundadır. Elverişsiz hava ve yüzey biçimleri gibi koşullar da buna eklendiğinde, çoğunlukla insan sesi köpeğe kadar ulaşmaz.

duduk_1

Bu nedenle, sahibine uzak yerlerde görev yapan, sahibinden zaman zaman uzaklaşma durumunda olan köpeklerin ıslıkla veya benzeri yöntemlerle çağrılmaları ve hatta verilen komutları bu biçimde yerine getirmeleri istenebilir.

Köpekler bu amaçla, ya doğrudan doğruya ıslık veya düdükle eğitilir ya da sözlü komutun yanı sıra bu ikinci sesle çalıştırılır. Sözgelimi “Gel” komutuyla birlikte orta uzunlukta bir düdük sesi verilir. Köpeğe gerekli eğitim kazandırdığında, her iki farklı uyarıcıdan yalnızca biri verilse dahi köpek çağrıya koşacaktır. Ancak bu çiftli uyarının zaman zaman birlikte kullanılması, yaptırım gücünü yitirmemesi açısından zorunludur. verilen komutun yerine getirilmesi durumunda, komutun iyi anlaşılması ve köpeğin davranış olarka öğrenebilmesi için ödüllendirilmesi essastır. Ödüllendirme yöntemi, köpeğinizin sevdiği bir yiyecek ile ödüllendirilmesi olabileceği gibi, “aferin, bravo” gibi sözler, başının okşanması da yaptığı hareketi onayladığınızı gösterecektir.

Kaynak:        Köpek Dünyası, Tuncel Altınköprü, 8 Şubat 2010
Resimler:    flickr.com, loveyourdog.com

Bir Yorum Yazın