Kedilerin Vücut Dili

Kedilerin farklı hareketleri ve çıkardıkları sesler, belirli durumları anlatmak içindir. Örnek olarak gövdeyi ya da başı bir cisme sürtmek, kedinin alanını belirlemesidir. Eğer bir kedi yavrusu sevgiyle bacaklarınıza sürtünüyorsa aidiyet duygusu vurgulanmaktadır.

Kulakları kafasının arkasına doğru yamyassı yapışmış kedi yardım istemektedir.

Sırt üstü yatıp yerde bir o yana bir bu yana yuvarlanan, size karın tüylerini gösterip ilginizi çekmeye çalışan bir kedi “Sana karşı güvenim sonsuz” demektedir. Yine de temkinli davranın; karın bölgesi kedilerin en duyarlı oldukları bölgeleridir. Bir tokat ya da pençe yiyebilirsiniz.

Büyümüş göz bebekleri, gerilmiş bacaklar, elektrik çarpmış gibi titreyen kuyruk ve kamburlaşmış bir sırt, tek bir anlama gelir: “Olduğun yerde kal yoksa saldırırım!”

Guruldama “Mımm, bu harika bir duygu” ya da “Sen benim en çok sevdiğim insansın”, anlamına gelir. Ancak kedilerin bazen ağrı ya da sızı nedeniyle de guruldadıkları bilinir.

kedi_hareketleri_2.jpg

Annelerin yavrularını toparlamak için neşeli bir tonda çıkardıkları minik ses, aynı zamanda erişkin kedilerin sahiplerine merhaba” demelerinin bir işaretidir.

Çenenin titremesiyle birlikte gelen kesintili miyavlama; kedinizin av üs¬tünde olduğunu, “Ah, işte öğle yemeğim beni bekliyor” diye keyiflendiğini belirten bir tonlamalıdır.

Kaynak:        Najla Kurdoğlu, Sema Öğünlü, “Kedi bakımı ve Sağlığı”, 1993
Resimler:    flickr.com, law keven, Lumase

Bir Yorum Yazın