Kedinizin Masa ve Tezgah Gezintileri

Kedinizin masa ve tezgah üstlerinde yaptığı geziniler canınızı en çok sıkan şeylerden biri mi? herşeyin ötesinde keskin aletler ve sıcak tencerelerin ona zarar vermesinden mi korkuyorsunuz. Bu davranışı değiştirmek için aslında bir çok yöntem var.

Genelde önerilen yöntem “uzaktan düzeltme” diye tanımlayabileceğimiz kedinin düzeltmenin nerden geleceğini bilmediği yöntemdir. Bu yöntem kedinizin dikkatli olması gerektiğini veya biz onu düzeltene kadar hareket etmemesini öğrenme yetisini kazandırır.

2602mousetrap.jpg

Eğer kedinin tezgah üstüne atlamaya hazırlandığını  görürseniz bir kaç küçük bozukparadan oluşan ağzı kapalı cam olmayan bir keseyi ona doğru fırlatın. Amacımız tabiki ona zarar vermek veya onu vurmak değil, sadece onu tedirgin etmek. böylece yaptığı şeyi anında kesecektir. Biz mutfakta onu beklerken bu yöntem çok iyi çalışır peki ya biz evde veya etrafta değilken??

Tezgah üstünde duran su ile doldurulmuş birkaç fırın tepsisi kedinize unutamayacağı bir deneyim yaşatacaktır.

Çeşitli seslerde caydırıcı olarak kullanılabilir, mesela patlayan bir balon. Balonu şişirin ve kediniz seyrederken onu patlatın kediniz seyrederken bunu defalarca tekrarlarsanız tezgahın kenarında şişmiş bir şekilde tutacağınız birkaç balonda onu oradan uzak tutmaya yetecektir. Bunun dışında kedinizin sesini sevmediği başka enstrümanlarda aynı amaçla kullanılabilir.

catoncounter.jpg

Bunun dışında fare kapann andıran ama sadece ses çıkartan aparatlarlarıda piyasada bulmak mümkün. kediniz onların üstüne atladığında çıkarttıkları ses kedinizin tezgahtan uzak durmasını sağlayacaktır. Piyasada bulunabilecek bir diğer nesne ise bütük bir mouse padi andıran fakat üstüne basıldıığında ses çıkartan rtüler olabilir. Bunun dışında çok düşük seviyede elektrik veren bazı örtü çeşitleride piyasada bulunmaktadır, bunlar tamamiyle zararsız ve sadece kedinizi uyarmaya yarayan düzeyde elektrik vermektedir.

Sonuçta kediniz neden tezgaha çıkar? onun dikkatini çekebilecek yiyecekleri tezgahta bulundurmayın, hatta siz mutfaktayken bile bu tür yiyecekleri kaplarında tutun. eğer tezgahta bazı eğlence araçları (kalem, kağıt, kese kağıdı, poşet vs.) varsa bunlarda kedinizi cezbedici rol oynayabilir. eğer tezgahın yakınlarında bir pencere varsa perdeyi veya jaluziyi mutlaka kapalı tutun, böylece kediniz krallığını genişletmek için gözlemcilik yaptığı pencereye ulaşmak için tezgahı kullanmayacaktır. Tezgah nekadar sıkıcı (kalem, poşet vs. eğlence araçları olmadan) olursa kediniz o kadar uzak durur. Benzeri eğlence araçlarını yerde tutmakta kedinizin yerde kalmasını sağlayacaktır. Bu eğlence araçları sadece sizin yaratıcılığınızla sınırlı:)

Bir Yorum Yazın