Kedimin tüyleri renk değiştiriyor

“Bir yıl önce sahiplendiğim kedimin açık krem rengi olan tüyleri bir yıl sonra koyulmaya başlayıp üzerinde siyah benekler oluşmaya başladı. Bu durum kedimin beslenmesinden kaynaklanıyor olabilir mi ? Kedilerde renk değişimi normal mi ?”

siyam-2.jpg

 Kedinizin yediği mama ile tüylerinin rengi arasında alaka kurmak pek de kolay değildir. Kedinizin hiç psikolojik bir
problemi olabileceğini düşündünüz mü ? Kedinizin zaten benekli bir tüy yapısı olabilir. Bu yüy tipine Siyam ya da İran kedilerinde rastlamak mümkündür. Açık renkli bir kürkün üstünde koyu noktalar bulunabilir. Bu noktalar bacaklarda, yüzde, kulaklar ve kuyrukta bulunabilir. Bu tip kediler açık renkli olarka doğarlar ve bir yaşlarına geldiklerinde bu izler iyice belirginleşir ve yıllar geçtikçe noktalar daha kalıcı ve belirgin olur.

benekli-1.jpg

Kedinizin renklerini veren genler ısıya duyarlıdır. Bu gen, vücudun renkli bölgelerinde pigmentasyonu aktif hale geçirir. Bu durum soğuk olan uç noktaların (pati gibi) daha koyu olmasına neden olur. Soğuk havalarda dış ortamda yaşayan bir Siyam kedisinin daha koyu renkli renge sahip olmasının sebebi budur.

Demir ve çinko gibi maddelerin daha az alındığı durumlarda vücut renginde değişiklikler olabilir. Besin değeri olarak eksik bir beslenme durumunda sindirim bozuklukları, tüy renginde açılma, sağlıksız tüyler, tüylerde dökülme ve kepeklenme gibi sorunlar görülebilir. Kedinizi sahiplenmeden önce de bu tür rahatsızlıkları ya da soluk bir tüy rengi olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedinize beslemeye başladıktan sonra, kedinizin sizden önceki durumu ile bir kıyaslama yapabilirsiniz.

iran-2.jpg

Veterinerinize danışıp günlük olarak vermeniz gereken besinlerin lsitesini ve miktarını belirleyip belirli aralıklarla kontrol edilmesini sağlamalısınız. Eğer baytarınız ile görüşmeniz sonrasında her şey yolunda ise baharı bekleyip daha açık renk tüylerini giymesini bekleyebilirsiniz.

Laetitia Barlerin,
aniwa.com, 4 Kasım 2007

Bir Yorum Yazın