Kediniz ne zaman kilolu sayılır?

Veterinerler genellikle petlerin vücut kondisyonlarını belirlemek için 9 puanlık bir ölçme sistemi kullanırlar. 1 puanın  anlamı kediniz hastalık derecesinde çok zayıf, 9 puanın anlamı ise kediniz çok şişman olarak  belirlenmesidir.

Kedinizin vücut puanını ölçmek ve belirlemek için dikkat edilen bir çok belirleyici unsur vardır. Bunların klavuz ilkeler olduğunu unutmamakta fayda vardır. Kedilerin de diğer petlerde olduğu gibi cinslerine göre ağırlıkları değişkenlikler gösterir.

Ölçüm yapabilmek için öncelikle kedinizin kaburgalarını hissetmeniz gerekmektedir. Eğer kaburgaları çok net olarak hissedebiliyorsanız kediniz zayıftır, eğer kaburgayla deri arasında biraz et ya da yağ dokusu varsa normal, hissedemiyorsanız şişmandır.

sisman_kedi-2.jpg

İkinci olarak kuyruğun bağlantı noktasının çevresine bakmamız gerekmektedir. Bu bölgenin biraz yağlı ve yumuşak olması gerekmektedir. Eğer bu bölgedeki kemikleri hissediyorsanız petinizin zayıf , hiç hissedemiyorsanız çok şişman olduğunu söyleyebiliriz.

sisman_kedi-3.jpg

Üçüncü olarak tüm kemik olan bölgeleri kontrol etmemizde fayda vardır. Eğer kolayca hissediyorsanız zayıf, biraz yağlıysa normal, kolayca hissedemiyorsanız petiniz şişmandır.

sisman_kedi-4.jpg

Dördüncü olarak kedinizin üstünden bakın. Kedinizin omurgasının arkasında beli belirgin olmalı. Eğer beli çok net, kemikleri çok göze çarpıyorsa zayıf, eğer beli yoksa hatta bel bölgesi daha genişse kediniz şişmandır.

Beşinci olarak kedinize yan tarafından bakın, kedi ve köpeklerin belli bir  bel kıvrımı vardır,  kaburgalar arkasındaki bölgenin çapı, göğüs bölgesininkinden daha küçük olmalıdır. Eğer kediniz çok zayıfsa bel kıvrımı çok keskin olcaktır, şişmansa bel kıvrımı olmaz.

Eğer kedinizin şişman olduğuna karar verdiyseniz diyet programına sokmadan önce bir tıbbi problemi olup olmadığını öğrenmek için veterinere başvurmanızda fayda vardır. Ayrıca veteriner, petinize uygun bir diyet programı önerebilir.

Bir Yorum Yazın