Köpeklerde süt dişlerinin ağızda kalması

Genellikle 3 aylıktan itibaren köpeklerde süt dişleri yerlerini kalıcı dişlere bırakırlar. Bu diş değiştirme dönemi ortalama olarak 4-5 ay kadar bir süre alır. Bazı durumlarda alttan gelen kalıcı diş, üstteki süt dişinin tam altından gelmezse süt dişini yeterince ittiremeyebilir. Süt dişi alttan gelen kalıcı dişler ile birlikte ağızda yer almaya devam eder. Bu durum genellikle kesici dişlerde ve üst köpek dişlerinde ortaya çıkar.

Ağızda kalan süt dişi, diş eti çizgisine doğru baskıya yol açar. Bu da kalıcı dişin yerini değiştirir ve ağızdaki açısını bozar. Kalıcı dişin ağızda biçimsiz olarak yerleşmesi çene kemiğinin gelişimi ile birlikte devam eder. Bu dişler ağız içinde ağrı ve yaralanmalara neden olabilirler.

yavru_kopek_dis-2.jpg

Tedavisi, ağızda kalan süt dişlerinin çekilmesi ile yapılır. Veteriner hekiminiz uygun yöntemle ağızda kalan süt dişlerini alarak problemi düzeltebilir. Özellikle 7 aylık olana kadar yavru köpeklerin diş değiştirme dönemlerinde düzenli olarak veteriner hekim tarafından kontrolü bu açıdan oldukça önemli.

Bir Yorum Yazın