Köpeğinize yat komutunu öğretmek

Özellikle ev içerisinde bakılan köpekler ile tabiatı gereği saldırgan olmaya yatkın köpekler için yat komutu önemlidir. Bu komut, özellikle köpeklerden çekinen insanların yanında rahat hareket etmenizi, bakkala ya da alışveriş yaptığınız bir dükkana girdiğinizde, içiniz rahat bir şekilde vatinizi geçirmenize yardımcı olacaktır.

lyin_dog.jpg

Bu komutun önemi, köpeğinizin bir yerde yatması ve siz başka bir komut verene kadar orada kalmasını garanti altına almaktır. Oturma komutunda anlatıldığı üzere, yatma komutu da , yatma eylemi gerçekleştiği zaman verilmelidir. Komutu verirken kullanılan ses tonu önemlidir. Ne çok yumuşak ne de çok sert,; kararlı bir ses tonu ile verilen “yat” komutu, amacına ulaşacaktır. İlk başta, yatma eylemi gerçekleştiğinde “aferin”, “akıllı köpek” gibi kelimeler ile “yat” komutunu kullanmak, daha sonra bu kelimeleri azaltıp sadece “yat” komutunun  kullanılması, köpeğinizin komuta aşina olmasına, bu komutu duyduğunda yatması gerektiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Yat komutunu kullanırken elinizle bazı işaretler de kullanabilirsiniz. Yat komutu ile birlikte işaret parmağınızı yatması gereken yere yönlendirebilir ya da eliniz ile durmasını işaret edebilirsiniz. Bu komutların kullanımı ve alıştırması size kalmıştır. İki hafta boyunca günde yarımşar saat tekrarlanacak bir yatma eğitimi, komutun köpeğiniz tarafından daha iyi anlaşılmasına ve benimsenmesine neden olacaktır.

Bir Yorum Yazın