Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken kurallar-2

Köpek eğitimi ciddi ve önemli bir konu. daha önceki içeriklerimizde köpek eğitimi için zamanlamadan bahsetmiştik:  http://petkulup.com/kopeklerin-egitimi-ne-zaman-baslamali/205

Bu yazıda ise köpek eğitimi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz. Eğitimde olduğu kadar eğitim sonrasında da dikkat edilmesi gereken bu konular, köpeğinizin aldığı eğitimden verim almanızı artıracak da maddeler aynı zamanda.

Köpek Eğitimi İçin Önemli:  Dikkat Edilmesi Gereken 7 Kural
  1. Köpeğinizin adını, hareket belirten komutlar ile kullanın. “Gel Hektor”, “Getir Hektor” gibi. Daha durağan hareketleri kapsayan “Yat”, “Kalk”, “Otur” gibi komutları köpeğinizn ismi ile kullanmamaya özen gösterin.

  2. Eğitime başladığınız ilk zamanlar aynı yeri kullanın. Bulunduğunuz ortamda onun dikkatini dağıtabilecek unsurlar olmaması gerekir. Piknik yapan bir aile, top oynayan çocuklar köpeğinizin dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

  3. Köpeğinizin arkasından koşmayın. Köpeğinizin arkasından koşarsanız o bunu bir oyun olarak algılayabilir.

  4. Köpeğiniz istediğiniz hareketleri yaptığında onu güzel sözlerle veya sevdiği yiyeceklerle ödüllendirin.

  5. Köpeğinize vermek istediğiniz mesaj kısa ve net olmalıdır. Onu öveceğiniz zaman yumuşak bir ton, bir hareket öğretmek istediğinizde ise daha sert ton ile kısa kelimeler kullanın.

  6. Eitim sonunda köpeğiniz, eğitimin basinda olduğu kadar neseli ve istekli olmasina dikkat edin. Eğitimi bir eğlenceye dönüştürmek sizin elinizdedir.

  7. Başlangıçta köpeğinizin tesadüfü olarak yaptığı hareketleri ödüllendirerek onu teşvik edin. Olumlu davranışlarını ödüllendirin.

Kaynak: 21 Days To A Trained Dog,  Dixk Maller, Jeffref Feinman, 13 Haziran 2008

Bir Yorum Yazın