Yavru köpeğin evdeki ilk günleri

Yavru köpekler, bebeklere benzer. Tıpkı onlar gibi canlı ve meraklıdırlar. Üstelik diş gösterir, havlar ve oyuncak olarak gördükleri herşeyi kemirirler. Bu nedenle onların evini hazırlarken, tıpkı bir bebek için yapacağınız gibi hazırlık yapmanız gerekir. Yavru köpeklerin küçük olduğunu ve minik patileriyle evi keşfedecekleri için sizden daha yakın olacaklarını; dolayısıyla gözünüzden kaçan bir şeyden zarar görebileceklerini unutmayın.

1. Köpeğinizi evin içerisinde güvenli bir alana koyun. Camları ve kapıları güvenli bir şekilde kapalı tutun. Kapatmak istemiyorsanız sinekliğe benzer bir koruma koyabilirsiniz.

2. Yavru köpekler etrafta dolaşacak ve yaramazlık yapacaklardır. Bu nedenle onları içeride ya da dışarıda başıboş bırakmayın.

3. Yavru köpeğinizi balkondan, kapı sundurmalarından ve yüksek tezgahlardan uzak tutun.

4. Deterjan, amaşır suyu, boya, boya inceltici, gübre, dezenfektanlar, naftalin, böcek ve kemirgen zehirleri, antifiriz gibi temizlik maddelerini yavru köpeğinizin erişemeyeceği güvenli bir yerde, tercihen yüksekmuhafazalı rafların bulunuduğu kapalı dolaplarda saklayın.

5. Zehirli ev bitkilerini kaldırmanız ya da yavru köpeğinizin erişemeyeceği bir yere koymanız gerekmektedir. Bunların arasında sayabileceğimiz bazı zehirli bitkiler şunlardır: şövalye çiçeği, açelya, şebboy, melek kanadı, orman asması, nergis, defne, difenbahya, zehirli sarmaşık, yüksükotu, çobanpüskülü, meneviş, zakkum, filkulağı, papates, tütün, lale, salkımsöğüt ve porsuk ağacıdır.

yavru_kopek_1.jpg

6. Klozetin kapağını kapalı tutun. Yavrunun suyla oynama ya da suyu içme tehlikesi vardır. Ayrıca klozet kapağından yararlanabilecekleri gibi, temizleyici maddeleri de yutabilirler.

7. Köpeğinizi bulunduğu alandaki elektrik kablolarını prizden çekin, kaldırın ya da kaplayın. Böylece yavru köpeğinizin kabloları çiğneyerek kendine zarar vermesini önleyebilirsiniz.

8. Yavru köpeğinizin yatağına elektrikli battaniye ve küçük yastık koymayın.

9. Tüm ilaçları yavru köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun ve hiçbir zaman veteriner hekimi onayı olmadan yavru köpeğinize ilaç vermeyin.

10. Yavru köpeğinizin yanlışlıkla tehlikeli bir yerde kilitli kalmadığından emin olmak için, kapıları kapatmadan ve evden ayrılmadan önc e kontrol etmeyi bir alışkanlık haline getirin.

11. Dikiş gereçlerini ve küçük donanımları, yavru köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun. Düğme, boncuk, iğne, toplu iğne, çivi, zımba teli, vida, vb. gibi şeyler yavru köpeğinizin ağzını, yutuldukları taktirde ise iç organlarını zedeleyebilir.

12. Yavru köpeğinizin boynuna kurdele takmayın. Şirin görünmesine rağmen kurdele bir yer takılabilir ve bu şekilde köpeğin nefessiz kalmasına neden olabilir ya da çiğnenip yutulması halinde ciddi problemlere yol açabilir.

Kaynak: Purina

Bir Yorum Yazın