Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken kurallar-1

Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken kurallar, köpeğin eğitiminden çok o köpeği sahiplenen kişi ile alakalıdır. Köpek sahiplenen kişi kendine hakim olabildiği sürece köpek de doğal davranarak ondan istediklerinizi rahatlıkla yapacaktır.

egitim-11.jpg Eğitmenler bazen hayvanların sınırlanmasından bahsetseler de gerçekte köpek sahipleri yanlızca kendi sınırlamalarıyla ilgilenmelidirler. Örnek olarak köpeğiniz sizden daha sabırlıdır. Onun bütün hayatı sizinle nasıl daha iyi anlaşıp, birlikteliğinizden nasıl zevk alacağını bulmaya çalışmakla geçer.

  1. Tutarlık olmanız gerekir. Eğitim sırasında kelimeleri her zaman aynı durumu belirtmeleri için kullanın. Örneğin “Yat” komutunu öğretmek istiyorasanız bir seferinde “Yat yere oğlum” bir başka seferinde ise “Yere yat oğlum” dememelisiniz. Komutları kısa tutun ve her seferinde aynı komutu aynı eğitim için kullanın.
  2. egitim-3.jpgKomutları yavaş yavaş ve ancak istediğiniz davranış doğal olarak ortaya çıkıyorsa bir başka komuta geçerek öğretin. Bir süre beklersiniz. O da oturur. Siz de “Aferin oğlum, otur” dersiniz. Bu şekilde köpeğinizin davranışını komutla bağdaştırmayı zevkle öğrenecektir ki bu da kim neyi öğreniyor olursa olsun en başarılı öğretim şeklidir.
  3. Dersleri her ikiniz için de eğlenceli hale getirin. Derse başlamadan önce onunla biraz da olsa oynayın. Hatta bu arada öğretmek istediğiniz hareketi gözlemlemeye çalışın. Ciddi olmanın yanında yumuşak ve dostça davranmalısınız. Eğitim sırasında ona gülmeyin. Eğer gülerseniz onu aşağılamış olarak görünebilirsiniz.
  4. Özelikle başlangıçta dersleri kısa tutun. 10 dakikalık derslerle başlayıp 20’ye yükseltin.
  5. Sabırlı olun. Köpek yavaş öğrendiği için değil, insanların beklentilerinin pek makul olmadığı için. Rahat ve sabırlı olursanız, köpeğinizden beklediğiniz hareket ve davranışları kısa sürede görebilirsiniz.
  6. Dersi, hem köpeğiniz hem de kendiniz yorulmadan önce bitirin. Sinirlenmeye başladığınızı hissederseniz, başlayalı 5 dakika olmuş da olsa dersi bitirin.
  7. Yiyecek yerine söz ile mükafatlandırmayı tercih edin. Köpeğiniz özellikle aç kalıyorsa sadece yiyecek için çaba gösterir ki bu da onun derslerden zevk almasını engeller.
  8. Disiplinli olun. Hem köpeğe hem de kendinize karşı. Eğer yaptığınız işi ihtimamla yapıp ondan beklediğiniz davranışları över ve mükafatlandırırsanız, köpeğiniz birkaç kereden sonra kolaylıkla ve doğru olarak öğrenecektir.

Kaynak: 21 Days To A Trained Dog,  Dixk Maller, Jeffrey Feinman

Bir Yorum Yazın