Köpek türleri – Bull Mastiff & Great Dane

Güçlü Mastiff köpeklerinin melezlendirilmesiyle elde edilen, daha küçük yapıda, fakat aynı oranda cesur, atak ve güçlü bir türdür. Geçen yüzyılın ikinci yarısında İngilter’de türetilen Bull Mastiffler, döğüş ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlardır.

Biçim, renk ve yapı olarak tümüyle Mastifflere uyum gösterirler. Boylarının yüksekliği 70 santime yaklaşır. Ağırlıkları ise 55 kilo kadardır. Tüyleri kısa ve düz olup kirli beyaz, açık sarı, kahverengi benekli veya lekeli olarak görülebilir.

 
Great Dane (İri İrlandalı)

dane-1.jpgİri Danimarkalı adıyla da anılan bu köpek, görev köpeklerinin en iri ve güçlüleri arasında yer alır. İri bir başı, geniş ve uzun burnu, güçlü çeneleri, sarkık ve büyük kulakları vardır. Seksen santime varan boyu, 60 kiloya yakın iri gövdesiyle adaleli ve güçlüdür. İri, ağır gövdesine karşın çok çevik ve süratlidir. 16. yüzyılın ortalarında Almanya’da türetilmiştir. Önceleri özellikle yabani domuz avcılığında kullanılmış, giderek çekçek arabalarında da yararlanılmıştır. Tüyleri kısa, sık ve parlaktır. Renkleri bej, sarı, kahverengi, düz ve lekeli olabilir. Siyah-beyaz lekeliler, Dalmaçyalılarla karıştırılabilir.

 

 

 

dane-2.jpg Kaynak:   Tuncel Altınköprü, Köpek Dünyası, 12 Ağustos 2008

Resimler: flickr.com, dyoshida, hootmen, charlottereeves

Bir Yorum Yazın