Köpekler Ne Yemeli, Ne Yememeli

Bir çoğumuz bir köpek sahiplendiğimizde ” köpekler ne yer ” konusunu araştırmış, büyük bir ihtimalle de bir sorun yaşamamak adına hazır köpek maması ile işe başlamışızdır. Tecrübelerden gelen bazı bilgileri ve bir iki adet yemek tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz..

Önemli Not: Aşağıdaki bilgileri uygulayıp uygulamamak kendi insiyatifinizdedir. Veterinerinize danışarak uygulamanızda fayda var

dog_meal.jpg

Öncelikle yedirmemeniz gereken yemeklerden başlıyalım. Karnıyarık, patlıcan oturtma, şakşuka gibi patlıcan ve isteğe bağlı domates içerikli yiyecekleri sakın vermeyin.
Bunun yanında pırasa, soğan, ıspanak verilmemesi gerekiyor. Patates ise içerisinde ise nişasta oranının fazla olması nedeniyle fazlası tavsiye edilmiyor.
Sebze içerikli bir yemek hazırlayacaksanız iyi haşlanmasına dikkat edin. Çiğ sebzeler ishale veya kusmaya neden olabilir.
Çikolata, içerdiği bir maddenin zehir etkisi gösterdiği için verilmemeli.
Alkol, zehirlenme, kusma, ishal olma gibi sorunlara yol açabilir…
Limon, kiraz, vişne, erik, armut, sucuk, salam, çiğ ciğer, şeker, tuz, baharat, kola ve kahve verilmemeli..
Salam ve sosis: Sodyum nitrat ve sodyum nitrit kanserojendir. Ayrıca bu yiyeceklerde bol baharat bulunur. Baharatlar ishale ve kusmaya neden olur.
Ciğer, A vitamini ieçrir ve fazlası bu vitaminden zehirlenmeye neden olur.
Kafein içeren maddeler kalp atışını hızlandırır, sinir sistemini uyarır.
Çiğ yumurta, deri ve tüy problemlerine neden olur.
Şeker, aşırı kilo alma ve diyabete neden olur.
Tuz, kalp ve böbreği etkiler.
Soğan toksiktir. Kansızlığa neden olur.
Şeftali çekirdeğinin içerdiği bir madde zehirlenmeye neden olduğundan şeftali verilmemeli.
Avokado ve hindistan cevizi vermeyin.
Elma çekirdeği de şeftali çekirdeği gibi zehirlenmeye neden olabilir. Bu konuda da dikkatli olmakta fayda var.
Tavuk kemiği vermeyin. Köpeğiniz fazla çiğnemeden bu kemiği bir iki kere ısırp yutacaktır. Kırılan kemikler çok sivri olacağından sindirim sistemine zarar verebilir.

Gelelim sadede:

Yaklaşık 3 hafta gidecek bir yemek tarifi.
Gerekli malzemeler:
1 kilo pirinç
6 demet semiz otu
1 kilo kıyma

6 demet semiz otunu temizleyip doğradıktan sonra 20 dakika kadar haşlayın. 1 kilo kıymayı bol suda haşlayın. Kıymayı haşlarken kullandığınız suyu, pilav için kullanın. Pişen semiz otunu blenderdan geçirin (tercihen bir kova içerisinde). Daha sonra kıyma ve pilavı aynı kova içerisine koyun ve kepçe ile karıştırın. Oluşan karışıma sakın şeker, tuz, baharat gibi şeyler ilave etmeyin.
Kepçe ile, köpeğinizin yiyeceği kadar bir ölçeği buzdolabı birer öğünlük olacak şekilde saklama poşetlerine doldurarak buzdolabının buzluğuna atın. Her öğünden 12 saat önce buzun çözülmesi için yemeği dolaptan çıkarın.
Sebze olarak zararlı olmayan başka sebzeleri de deneyebilirisiniz.

Kurabiye tarifi
Malzemeler:
İki ölçek un
Yarım ölçek süt tozu
Yarım çay kaşığı ezilmiş sarımsak
Bir knor bulyon (tavuk ya da dana farketmez)
Bir yumurta
Bir ölçek soğuk su

Un, süt tozu, sarmısak tozu, şekeri ve rendelenmiş dana bulyonu yumurta ile birlikte karıştırın. Çok az sıvı yağ ile yağlayıp 150 derecede yarım saat pişirin.

Afiyet olsun 🙂

Bir Yorum Yazın