Norveç Orman Kedisi: Doğanın bir armağanı

10 yıl öncesine kadar Fransa’da tanınmamasına rağmen son yıllarda Norveç Orman Kedileri neredeyse kedi şovlarının yıldızı oldular. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kedi Kuzey Avrupa’dan geliyor ve ana vatanı olarak Norveç görülüyor.

Uzun gemilerindeki farelere karşı Vikingler ilk İskandinav kedilerini Anadolu’dan getirdiler.

Norveç mitolojisinden bir kahraman

Viking denizcileri Türkiye’ye kadar yelken açmışlardır. Bir görüşe göre Vikingler bu kedileri Türkiye’den güçlü, dayanıklı tüyleri olan ve her tür hava koşuluna alışkın gözüken bu kedileri Türkiye’den getirmişlerdir. Bu kediler Norveç’e ayak bastıktan sonra, sert hava koşulları ve yarı vahşi hayata adapte olmuşlardır. Kendi yiyeceklerini bulmak durumunda oldukları için daha kaslı ve çevik birer avcı olmuşlardır.

İskandinavya efsaneler bölgesidir ve kediler de er ya da geç bu efsanelerdeki yerlerini almışlardır. Efsaneye göre bu kediler o kadar ağırdılar ki tanrıların kralı Odin bile bu kedileri kaldıramıyordu. O kadar güçlüydüler ki, aşk tanrıçası Freya kutsal savaş arabasını bu kedilere çektiriyordu. 16 yüzyıl sorasında Norveç orman kedisi hakkında daha fazla bilgi ve belgeye ulaşılıp günlük hayatta bu kedilerin etkisi daha açık bir biçimde görülmektedir. Bu kediler daha çok çiftliklere yakın yerlerde yaşamaya başladılar.

n0.jpg

Norveç orman kedisi ilk kez 1938 yılında bir gösteriye çıkarıldı. Bir kaç hayvan sever 1970’lerede bu kedilerin değerini tekrar hatırlatıncaya kadar unutuldular. Norveç’in ilk kedi derneği olan Norveç Ulusal Kedileri Derneği 1963’te kurulmuştur. Bazı dernek üyeleri bu kedi ırkını tanıtmak ve koruma altına almak için koları sıvadı. Ülkenin farklı bölgelerinden, bir çok kritere sağdık kalarak bu türün önemli örneklerini topladılar. Bu kediler yeni neslin ilk temsilcileriydi.

n2.jpg

Bu türün özelliği, güçlü bir vücuda sahip olmaları, güçlü bir kemik yapısı, dikdörtgenimsi bir kafa ve karakteristik tüyleri: orta uzunlukta, sık ve su geçirmeyen tüyler. Bu tür, Norveç orman kedisinin karakteristik özellikleri olarak belirlendi.

Yeni ırkın tanınması ve ayırdedici özellikler
İlk standartlar kahverengi-beyaz bir kedi olan ünlü Pan’s Truls isimli kediden sonra belirlendi. Norveç Uluslararası kedi Federasyonuna (FIFE) üyedir ve yeni bir ırkın tanınması hakkında bu organizasyonun kuralları sert ve kesindir. Norveç orman kedileri, 1976’da Paris’te yapılan FIFE kongresinde tanınmışlarıdır. Bu olay Norveç’te ulusal bir sevinç ve gurula karşılandı. Norveç televizyonu, bu ırkın ilk temsilcilerinden Pan’s Trul isimli kediyi havaalanında karşılayarak tüm ülkeye bu yeni ırkı tanıttılar. Bu ırkın temsilcisi olmayan diğer kediler 1990’a kadar varlıklarını sürdürdüler. Bu aşamadan sonra yeni ırk tüm İskandinavya’ya, Avrupa ve Amerika’ya yayıldı. TICA (Uluslararası Kedi Organizasyonu) 1992’de, CFA (Kedi Severler Derneği) da 1993’te bu ırkı tanıdı.

n1.jpg

Norveç orman kedisi, uzun ve güçlüdür ve erkekleri 8 kiloya varan ağırlığa sahiptir. kafası üçgenimsidir, bademe benzer çok güzel gözleri vardır ve alından burna profili çok düzgündür. Güçlü ve kalın bir çenesi vardır. Boynu dik, güçlü ve kaslıdır. Ayak kemik yapısı güçlüdü. Arka ayakları ön ayaklardan daha uzundur. Kuyruğu uzundur. Kalın ve parlak tüylere sahiptir.

Norveç orman kedileri insanlara çok yakındır, evcildir. Gerçek bir arkadaştır. Bazen insanlar bu kedileri büyük olmaları nedeniyle evlerine almaya çekinirler. Ne var ki bu kediler çok sessiz ve yeni ortamlara kolay adapte olabilen türdendirler. Kapalı bir ortamda olmaktan dolayı rahatsızlık duymazlar.

Catherine Bastide Coste
Aniwa.com
Ekim 2007

Bir Yorum Yazın