Ürtiker (Kurdeşen) ve Anjioödem (Yüzde Şişme)

Ürtiker ve Anjioödem ilaçlara, kimyasallara, bazı yiyeceklere hatta bazen güneş ışığna aşırı duyarlı ( alerji ) reaksiyondur. Kurdeşen ve Ödem Belirtileri

Kurdeşen, deri üstünde oluşan küçük şişlik ve pütürcükler şeklinde olabilir. Çoğu kez  bu pütürcükler üzerindeki kıllar dik durur. Ödemde yüz üzerinde şişmeler görünmektedir, özellikle ağız, burun ve göz çevresinde görülür. Bazen şişlik o kadar şiddetli olur ki hayvan gözünü açamayabilir. Ödem genellikle kaşınma sonucunda ortaya çıkar. Genellikle alerjenlere ( hayvanın alerjisi olduğu maddeler ) maruz kalındıktan sonra 20 dakika içersinde kurdeşen ve ödem oluşmaya başlar.
Genel olarak, kurdeşen ve ödem hayati tehlike içermez ve kendiliğinden geçer. Nadiren, ödemdeki şişlik boğazını etkiler ve solunum problemleri oluşabilir.

Kurdeşen ve Ödem Tedavisi

Genellikle kurdeşen ve ödemde en iyi tedavi antihistemanik preparatlardan oluşur. Çok siddetliyse bazen kortizon tedavisi ugulanır. Eğer solunum problemi oluşursa, adrenalinle kontrol altında tutulabilir.

Kurdeşen ve Ödem Önlenebilir mi?


Genel olarak, hangi maddelerin kesin olarak kurdeşene ve ödeme sebep olabileceğini tahmin etmek pek mümkün değildir. Eğer kedinizin hali hazırda ödeme veya  kurdeşene sebep olacak bir maddeye reaksiyon gösteriyorsa o maddeden uzak tutmakta fayda vardır. Eğer kediniz bir aşıya ve bir ilaca reaksyon gösteriyorsa mutlaka veterinerinize bunun bilgisini vererek petinizin sağlık dosyasına kaydedin.

Eğer kediniz bir aşıya reaksiyon gösteriyorsa bundan sonra yapılacak aşıların veterinerinizin yapmasında fayda vardır. Veterineriniz muhtemelen ilk önce atihistamin uygulamasından sonra aşıyı yapacaktır. Herhangi bir reaksiyona karşı 20-30 dakika orada beklemeniz daha doğru olacaktır.Bazı vakalarda, belli aşıların kedinizin aşı rejimi dışında bulundurulmasında ya da başka marka ve çeşit aşı kullanımasında fayda vardır.

Koruma olarak bazı aşılarda antibiyotik bulunmaktadır. Eğer kedinizin bir antibiyotiğe karşı alerjisi varsa ilaç veya aşıyı kullanmadan önce mutlaka konrol ediniz.

Eğer kedinizde bir haşere ısırması sonucunda kurdeşen ve ödem oluştuysa veterinerinizle yapılması gerekenler hakkında konuşmanızda fayda varadır.Veterineriniz epi-pen uygulamanız için talimat verebilir. Epi-pen tek dozluk adrenalin kürü olan özel bir şırıngadır. Eğer kediniz ani alerjik reaksiyon ya da şiddetli ödem baş gösterdiyse epi-pen yaparak acilen veteriner yardımı alınız. Seyehate ve gezmeye giderken epi- peni yanınıza almanız faydalı olacaktır.

Drs. Foster & Smith, Inc.
Peteducation

Bir Yorum Yazın